Wielka Brytania niezmiennie od wielu lat przyciąga pracowników z całego świata, oferując wysokie zarobki oraz szereg dodatkowych świadczeń. Jeśli i Ty należysz do grona osób, które zdecydowały się na wyjazd do Anglii i podjęcie legalnego zatrudnienia, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - prawdopodobnie przysługuje Ci zwrot podatku z UK. Rok podatkowy zakończył się 5 kwietnia, a termin złożenia deklaracji upływa 31 października, dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zwrotu nadpłaconych składek. Zapoznaj się z informacjami przed dokonaniem rozliczenia, aby zapewnić sobie nie tylko prawidłowe wypełnienie formularza, lecz także jak najwyższy zwrot podatku z UK.

Kto może ubiegać się o zwrot podatku z UK?

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest fakt, czy w ogóle spoczywa na Tobie obowiązek dokonania rozliczenia w Wielkiej Brytanii. Jak się okazuje, osoby zatrudnione i pracownicy kontraktowi są rozliczani przez pracodawcę, dlatego też w ich przypadku nie ma konieczności składania deklaracji podatkowej w angielskim urzędzie skarbowym. Pamiętaj jednak, że choć w takich sytuacjach rozliczenie dokonywane jest automatyczne, to tracisz swoją szansę na zwrot nadpłaconego podatku z UK. Dlatego też, jeśli chcesz starać się o odzyskanie należnych Ci pieniędzy, zaleca się samodzielne wypełnienie i złożenie deklaracji.

Komu w takim razie przysługuje zwrot podatku z UK? Wszyscy pracownicy, których dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, mogą liczyć na odzyskanie całej nadpłaconej w danym roku podatkowym zaliczki. W przypadku innych osób zwrot dokonywany jest w sytuacji, gdy odprowadzona od wynagrodzenia kwota była zbyt wysoka.

Warto również wspomnieć, że nie możesz ubiegać się o zwrot składek National Insurance. Istnieje jednak możliwość przeniesienia części kwoty do polskiego funduszu emerytalnego. Jej wypłata nastąpi, gdy przejdziesz na emeryturę.

Czym są formularze P45 i P60?

P45 i P60 to dokumenty, na podstawie których nie tylko dokonujesz rozliczenia, lecz także ubiegasz się o zwrot podatku z UK. Pierwszy z nich otrzymujesz po wygaśnięciu umowy zatrudnienia. Zawarte w nim informacje to przede wszystkim łączna kwota osiągniętego przychodu oraz szczegóły na temat odprowadzonych zaliczek na poczet podatku dochodowego. Natomiast P60 stanowi całkowite rozliczenie danego roku podatkowego i jest odpowiednikiem polskiego formularza PIT 11. Te dwa dokumenty w oryginalnych wersjach są niezbędne w trakcie wypełniania deklaracji. Musisz dostarczyć je do angielskiego urzędu skarbowego, który zwraca je po wydaniu decyzji przyznania lub odmowy zwrotu podatku z UK. Jeśli jednak nie posiadasz formularza P45 lub P60, możesz rozliczyć się na podstawie payslipów.

W przypadku pracowników z branży budowlanej istnieje możliwość ubiegania się o zwrot na podstawie specjalnej karty CIS 25, która wiąże się również z potrącaniem bardzo wysokiego podatku od wynagrodzenia, wynoszącego aż 18%.

Czy istnieje możliwość ubiegania się o zwrot podatku z UK wcześniej niż 5 kwietnia?

Tak, Wielka Brytania umożliwia pracownikom ubieganie się o zwrot podatku z UK przez cały rok, nawet w sytuacji, gdy wróciłeś już do Polski. Co więcej, w Anglii możesz złożyć deklarację nawet do 5 lat wstecz - wystarczy, że złożysz odpowiednie dokumenty w urzędzie skarbowym. Procedura rozliczenia trwa od 3 do 6 miesięcy, jednak zdarzają się sytuacje, w których okres ten ulega wydłużeniu. Zazwyczaj przyczyną są niepoprawne dane w formularzu lub ubieganie się o zwrot na podstawie payslipów.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki