Dobry zwyczaj – nie pożyczaj. Tylko jak to stare polskie przysłowie zastosować w życiu, skoro – jak to zwykle bywa – im więcej mamy pieniędzy, tym większe mamy potrzeby i większe marzenia do spełniania. Czasem nasz domowy budżet jest na skraju wytrzymałości i sięgamy po pożyczkę. Kiedy najczęściej potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki?

Skąd pożyczamy pieniądze?

W Polsce blisko polowa osób ma jakiś kredyt. Pieniądze pożyczamy z banków i od firm pożyczkowych. W drugiej kolejności kierujemy swoje kroki do rodziny. Najrzadziej z kolei decydujemy się prosić o pomoc finansową przyjaciół czy znajomych. Pożyczki bankowe wybieramy, kiedy decydujemy się na dłuższy okres spłaty rat. Po pieniądze z firm pożyczkowych sięgamy natomiast, gdy potrzebujemy natychmiastowej – ale nie ogromnej – gotówki. Możliwości ofertowych mamy mnóstwo – wystarczy tylko rzucić okiem na przykład na stronę pozyczkowy-portal.pl, gdzie znajdziemy najróżniejsze propozycje.

Na co pożyczamy pieniądze?

A na co właściwie wydajemy pożyczone pieniądze? Odpowiedź wydaje się prozaiczna – przede wszystkim na codzienne życie. Najczęściej nasz budżet jest mocno nadwyrężony, gdy łączymy obowiązkowe wydatki na jedzenie i opłaty z koniecznością wydatków okazjonalnych takich jak wyprawka szkolna, prezenty na święta czy kupno ubrań odpowiednich do pory roku. Ten niezbyt optymistyczny powód brania pożyczek nie jest wśród Polaków rzadki, co świadczy o niezbyt dobrym zarządzaniu finansami i niewielkich zarobkach w naszym kraju. Ogromny procent obciążeń finansowych stanowią też kredyty na mieszkania. Kupno własnego gniazdka czy budowa domu są wielkim wydatkiem, tylko nieliczne osoby stać na sfinansowanie go z własnego budżetu, zwłaszcza gdy są to ludzie stosunkowo młodzi i nie mieli jeszcze czasu zgromadzić takich sum. Wszyscy pozostali muszą korzystać z przygotowanych przez banki ofert. Poza tym z prośbą o pomoc finansową zwracamy się w momencie remontów, napraw czy wymiany sprzętów RTV i AGD w domu. Skarbonką często okazuje się też auto. I chodzi tutaj zarówno o jego zakup, jak i późniejszą eksploatację. Z badań wynika, że wielu z nas pożycza na leki (choroby nie wybierają, a lekarstwa, nawet te na receptę, bywają bardzo drogie), a także na prezenty na wesela czy komunie. Chętnie pożyczone środki finansowe inwestujemy... we własny rozwój – to bardzo różne wydatki, od kursów i szkoleń, a na studiach podyplomowych kończąc. Ma to nam oczywiście pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy, która w konsekwencji doprowadzi do tego, że... nie będziemy musieli po pomoc finansową udawać się do banków. Zaciągamy kredyty także w nadziei, że dzięki tym pieniądzom zdołamy rozkręcić własną firmę i sprawić, że zacznie ona przynosić dochody. Oczywiście niejednokrotnie zdarza się pożyczać pieniądze na szalony weekend czy też wymarzone wakacje. W takim przypadku jednak ubiegamy się o pożyczki pozabankowe, która nie wiążą się nawet z koniecznością wykazywania, na co zamierza się wydać pożyczaną sumę i czy ten wydatek jest realny oraz sensowny. Warto jednak pamiętać, że pożyczki owszem są stworzone dla ludzi, ale raczej tych odpowiedzialnych. Trzeba się przecież z nimi sprawnie uporać, aby nie pogłębiać długu w nieskończoność. W najgorszym wypadku możemy doprowadzić do sytuacji, gdy do naszych drzwi zacznie pukać komornik...

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki