Każdego roku przychodzi dzień, w którym kierowcy zadają sobie pytanie, czy i tym razem stawka obowiązkowego ubezpieczenia OC uległa podwyższeniu. Jak znaleźć dla siebie najtańsze OC?

Od kilku lat obserwujemy istotny wzrost stawek obowiązkowego ubezpieczenia OC; w ostatnim roku wzrosły one średnio o 30-40% w stosunku do poprzedniego roku ubezpieczeniowego. Co więcej, wbrew powszechnemu przekonaniu, że wysokie OC zależy od historii kolizji drogowych, wzrosło ono dla wszystkich i to bez względu na ilość szkód.

 

Jednym z czynników mających wpływ na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC jest przyporządkowanie kierowców do tzw. strefy regionalnej, która w zależności od położenia może być objęta większym stopniem ryzyka wypadków. Zatem, o ile kierowca jeździ zgodnie z przepisami, nie powodując kolizji drogowych, o tyle zamieszkując w strefie podwyższonego ryzyka, objęty jest trochę innymi wyliczeniami. Rozmieszczenie stref może ulec zmianie, ponieważ jest ono uzależnione od ilości wypłat z polis.

 

Kolejnym, ważnym czynnikiem warunkującym wysokość stawek OC są przepisy prawne, które generują opłaty od składki lub zwiększają odpowiedzialność. Jak tłumaczył w 2016 roku Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, przyczyną tak dużej podwyżki cen OC komunikacyjnego jest przyrost wartości odszkodowań i świadczeń wypłacanych osobom, które zostały poszkodowane w wypadkach, a także ich rodzinom. Podwyżki tłumaczy się również kosztami drogich napraw oraz wysokimi cenami części samochodowych. Do tego dolicza się opiekę lekarską i rehabilitację poszkodowanych. Straty ubezpieczycieli z tytułu wypłaty polis były w ostatnich latach tak duże, że podjęto decyzję o podwyższeniu stawek.

 

Aby zminimalizować wysokość stawek OC, posiadacze pojazdów zmuszeni są szukać porad w agencjach ubezpieczeniowych. Pracownicy agencji dysponują szeroką gamą ofert, z których dobierają te najkorzystniejszą dla danego kierowcy. Wygodnie.pl to strona, która także ułatwi odszukanie odpowiednich opcji: https://wygodnie.pl/ Wpisując w okna porównywarki właściwe dane, kalkulator dokona analizy i wytypuje najtańsze ubezpieczenie.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły