Przelewy internetowe realizowane w ramach bankowości elektronicznej są obecnie podstawową realizowania płatności. Atutem bankowości elektronicznej jest przede wszystkim wygoda użytkowania aplikacji.

Obecnie mogą być one obsługiwane za pośrednictwem różnych urządzeń przenośnych. Jednak przy korzystaniu z bankowości elektronicznej niezbędne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, które pozwalają na ograniczenie ryzyka utraty środków finansowych w wyniku oszustwa. Jak bezpiecznie realizować przelewy?

Bezpieczniejszym sposobem realizowania przelewów jest wykorzystanie komputera stacjonarnego czy przenośnego. Oprogramowanie komputerowe posiada znacznie mniej luk, które mogą być wykorzystane przez oszustów w stosunku do aplikacji telefonicznych. Jednak przy realizowaniu przelewów internetowych na komputerach również ważne jest zwracanie uwagi na sposób wykonywania przelewów elektronicznych.

Gdy realizuje się przelew z pozycji strony internetowej banku bardzo ważne jest by przed zalogowaniem do systemów transakcyjnych banku sprawdzić czy strona posiada certyfikat SSL. Informacja taka pojawia się w formie kłódki i oznacza, że strona jest zgodna z certyfikatem wydanym dla strony określonej instytucji finansowej.

Jak uniknąć oszustw?

Przelewy internetowe są obecnie realizowane przy wykorzystaniu zabezpieczeń w postaci między innymi SMS. Gdy otrzymuje się SMS z potwierdzeniem wykonania przelewu ważne jest sprawdzenie takich informacji jak numer rachunku. Pozwala to na uniknięcie sytuacji, w której będzie się korzystało z przelewu przy zainfekowanym oprogramowaniu w komputerze. Wykonywane w ten sposób przelewy internetowe będą bezpieczniejsze nawet przy zainfekowaniu komputera.

Wybierając aplikacje do wykonywania przelewów internetowych przy wykorzystaniu telefonów bardzo ważne jest decydowanie się wyłącznie na aplikacje z zaufanych źródeł. Takie aplikacje powinny być bezpieczne i pochodzić z zaufanych źródeł. Zawsze można do wykonywania przelewów wykorzystywać drugi telefon, który jest przeznaczony jedynie do obsługiwania przelewów elektronicznych.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły