Mieszkając za granicą często zdarza się sytuacja, która zmusza nas do przelania gotówki na polskie konto. Powodów tego może być wiele – opłacenie rachunków, spłata rat kredytu albo wysłanie pieniędzy do rodziny i bliskich.

Przelewy zagraniczne wykonać można na dwa sposoby – za pomocą banku oraz firmy pośredniczącej. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, która z tych opcji jest korzystniejsza pod kątem finansowym.

Koszty przelewu zagranicznego w banku

Pierwszym sposobem na realizację przelewu zagranicznego jest skorzystanie z usług banku. Klient niezależnie od tego czy wysyła gotówkę do Polski czy z Polski, do wyboru ma dwa typy przelewu – SEPA oraz SWIFT.

Przelew SEPA

SEPA to skrót od Single Euro Payment Area, czyli Jednolity Obszar Płatności Euro. Jest to z pewnością najtańszy rodzaj przelewu zagranicznego, który znajdziemy w ofercie banku. Zaletą SEPA jest to, że realizacja transakcji z reguły nie niesie ze sobą wielkich kosztów. Za przelew zagraniczny zapłacić będziemy musieli w granicach 10 zł. Problemem jednak jest to, że gotówkę możemy wysłać tylko i wyłącznie w walucie EUR, co w niektórych przypadkach wiąże się z podwójnym przewalutowaniem, np. wysyłając pieniądze z UK do Polski będzie to wyglądało następująco: z GBP na EUR, a następnie z EUR na PLN.

Kurs walut oferowany przez banki nie jest najkorzystniejszy, dlatego też wybierając tę opcję tracimy sporo gotówki na samym przewalutowaniu.

Przelew SWIFT

Drugim rodzajem przelewu jest SWIFT. Ten rodzaj realizacji transakcji został udostępniony klientom banków już w 1973 roku, co czyni go o wiele starszym od SEPA. Zaletą SWIFT jest to, że może on zostać wykonany z każdego państwa na świecie i w dowolnej walucie. W porównaniu do wcześniej opisywanego rodzaju przelewu w tym przypadku nasza gotówka ulegnie jedynie pojedynczemu przewalutowaniu. Wydawać by się więc mogło, że to rozwiązanie jest korzystniejsze. Wbrew pozorom tak nie jest. Za realizację jednego przelewu SWIFT będziemy musieli zapłacić od 20 zł do 300 zł. Kwota ta zależna jest od ilości wysyłanych pieniędzy oraz od oferty banku.

Podsumowując – przelew SWIFT wiąże się z bardzo wysokimi opłatami za realizację transakcji, dlatego też jest to najmniej korzystna opcja.

Przelew zagraniczny w firmie pośredniczącej

Alternatywą dla oferty banków są firmy pośredniczące specjalizujące się w usługach przelewowych. Oferują one korzystniejsze warunki, przy czym pieniądze klientów są równie bezpieczne, ponieważ nad legalnie funkcjonującymi firmami czuwają rządowe instytucje finansowe.

W dobrej firmie pośredniczącej za przelew zagraniczny zapłacić będziemy musieli od 0 zł do 10 zł. Warto wspomnieć również o tym, że takie instytucje z reguły oferują swoim klientom bardzo korzystny kurs walut.

Sprawdź ofertę przelewów zagranicznych w Easysend.pl - https://www.easysend.pl.

Podsumowanie – którą opcję wybrać?

Najlepszym sposobem na to, by przelew zagraniczny nie dotknął nas finansowo jest skorzystanie z usług firmy pośredniczącej. W przypadku banków do dyspozycji mamy dwie opcje – SWIFT oraz SEPA. Zarówno pierwszy jak i drugi typ przelewu niesie ze sobą wysokie koszty związane z prowizją za wykonanie przelewu oraz niekorzystnym kursem walut. W przypadku firm pośredniczących pieniądze klienta są równie bezpieczne, jak te w banku, przy czym oferowany jest mu lepszy kurs walut oraz niższe opłaty za realizację przelewu.