Czeka nas duży remont domu, planujemy egzotyczną wycieczkę lub znaleźliśmy wymarzone mieszkanie? Super, ale okazuje się, że nasze oszczędności nie wystarczają na realizację tych planów.

Nic straconego, zawsze możemy skorzystać z kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Pomocny przy jego wyborze będzie doradca kredytowy, o co go pytać, aby podjąć najlepszą decyzję? Zapraszamy do lektury.

Czym powinien wyróżniać się dobry doradca kredytowy?

Zanim przygotujemy listę pytań w sprawie kredytu do naszego doradcy, najpierw musimy znaleźć tego najlepszego. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze? Najważniejsze, aby stanowił on dla nas podstawowe źródło informacji o ofertach bankowych dostępnych na rynku. Istotne jest również to, aby potrafił zbudować z nami relację opartą na obustronnym zaufaniu i otwartości.

Szukanie najlepiej rozpocząć od znajomych, polecą nam już osobę sprawdzoną, z której usług sami wcześniej korzystali. Po takim wcześniejszym wywiadzie już osobiście możemy dopytać o szczegóły. Pamiętajmy, że zawsze lepiej skorzystać jest z usług osoby zaufanej. Często bowiem doradztwem zajmują się osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i interesuje je tylko odrobienie ośmiu godzin w pracy.

Ważne jest także, aby doradca był profesjonalistą, najlepiej specjalizującym się w określonym obszarze, np. kredytów hipotecznych. Pomimo zaufania jakie mamy do eksperta warto samemu kontrolować jego działania na każdym etapie starania się o kredyt. W grę wchodzą przecież nasze pieniądze.

Za co powinien być odpowiedzialny doradca kredytowy?

Jest kilka istotnych kwestii, o które powinien dbać doradca kredytowy. W przypadku starań o przyznanie kredytu hipotecznego jest to m.in. analiza wymagań, potrzeb, a także możliwości pod kątem sytuacji osobistej, zdolności i nieruchomości. Ważna jest również pomoc dotycząca wyboru banku (w których złożymy wnioski), napisaniu lub sprawdzeniu umowy przedwstępnej i obejrzeniu nieruchomości. Dodatkowe informacje możemy znaleźć również sami, na stronie hipoteki.net. Dobry doradca musi być także odpowiedzialny za analizę i dokładne wyjaśnienie wszystkich wątpliwości związanych z umową kredytową.

O co dobrze jest zapytać swojego doradcę kredytowego?

Przed zdecydowaniem się na konkretny produkt, musimy zebrać na jego temat wszystkie, niezbędne informacje. Właśnie doradca kredytowy jest osobą, która wprowadza nas w skomplikowany i zawikłany świat finansów. Jest naszym przewodnikiem i skarbnicą wiedzy na temat kredytów. Nie bójmy się zadawać pytań, nawet tych, które mogą nam się wydawać głupie. Jest on od tego, aby spokojnie i profesjonalnie wszystko nam wytłumaczyć. Poniżej przedstawimy pytania, które dobrze jest zadać ekspertowi.

Jakie jest Pana/Pani doświadczenie w zawodzie?

Warto sprawdzić od jakiego czasu osoba ta zajmuje się profesjonalnym doradzaniem w kwestii kredytów. Czy jest to praca na cały etat, czy tylko dorabianie po godzinach. Bardzo ważne jest żeby była ona w pełni zaangażowana w to co robi i cały czas poszerzała swoją wiedzę na temat produktów finansowych.

Jakie są propozycje kredytów we wszystkich bankach?

Profesjonalny doradca kredytowy powinien doskonale orientować się we wszystkich ofertach kredytów bankowych. Jeżeli przykładowo specjalizuje się w kredytach hipotecznych, obowiązkowo musi znać każdy dostępny produkt. W innym wypadku przyszły kredytobiorca tak będzie dalej, na własną rękę, szukał kredytu który najbardziej będzie odpowiadał jego potrzebom.

Jak wygląda proces starania się o kredyt?

Doradca powinien na samym wstępie, wypunktować jak będzie wyglądać cały proces uzyskiwania interesującego nas kredytu. Schemat działania prawie we wszystkich bankach wygląda identycznie, jednak każdy z nich może mieć w pewnych kwestiach inne podejście. Ważne jest, to abyśmy my jako klienci, byli przygotowani na to jak kroku po kroku, wyglądać cała procedura. Gdy doradca nie potrafi dokładnie tego określić oznacza to, że ma małe rozeznanie w temacie.

Jaki będzie całkowity koszt kredytu?

Każdy dobry doradca powinien potrafić wyliczyć nam ile zapłacimy za cały kredyt. Jest to suma, którą musimy ponieść w związku z umową o kredyt gotówkowy lub hipoteczny. W jej skład wchodzą m.in. odsetki, prowizje, opłaty, podatki i marże, a także koszty wszystkich innych usług dodatkowych, które poniesiemy, aby uzyskać kredyt (np. składki ubezpieczeniowe). Oto kilka przykładowych pytań dotyczących naszego przyszłego zobowiązania, na które odpowie nam doradca kredytowy.

 • W jaki sposób mogę ubiegać się o kredyt w banku, w którym nie mam konta?
 • Co bierze pod uwagę bank ustalając moją zdolność kredytową i czy są to również dochody otrzymywane z innych źródeł?
 • Jakie dokumenty będą nam potrzebne do złożenia wniosku o kredyt i jak długo będzie on rozpatrywany?
 • Jaka jest wysokość marży i czy jest ona stała?
 • Jaka jest wysokość oprocentowania i czy lepiej wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne?
 • Jak wysoka jest prowizja?
 • Jaka jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)?
 • Ile będzie kosztować mnie ubezpieczenie kredytu?
 • Jakiego minimalnego wkładu własnego będzie wymagał ode mnie bank w przypadku zakupu nieruchomości? A jeżeli jest on za mały, to czy bank nie obciąży mnie wtedy dodatkowymi kosztami?
 • Jaka jest wysokość ubezpieczenia pomostowego?
 • Po jakim czasie zacznie się spłata kredytu? Czy będzie możliwość wcześniejszego oddania całego zobowiązania i jaki będzie jego koszt?
 • Czy w przypadku problemów finansowych istnieje szansa na zawieszenie spłat rat kredytu?

Jest to tylko część pytań jakie możemy zadać w sprawie kredytu. Pamiętajmy, aby zawsze dobrze przygotować się do takiej rozmowy. Im więcej sami będziemy wiedzieć o danym produkcie finansowym, tym bardziej szczegółowy i konkretnych odpowiedzi możemy oczekiwać od naszego doradcy. Dużo niezbędnych wiadomości znajdziemy również na stronie https://gotowkowe.net .

Jakie dokumenty będą mi potrzebne do ubiegania się o kredyt?

Zestaw wszelkich dokumentów, których bank będzie od nas wymagać w momencie ubiegania się o kredyt może być bardzo obszerny. Dotyczy to w szczególności kredytów hipotecznych. Odbywa się to według prostej zasady, im więcej pożyczamy tym więcej całej papierowej dokumentacji musimy dostarczyć. Doświadczony doradca przygotuje nam cały ich spis przed rozpoczęciem ubiegania się o kredyt.

Czy warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego?

Zdecydowanie tak. Jeżeli sami nie czujemy się pewnie w tym temacie, lepiej skorzystajmy z pomocy fachowca. Posiada on dużą wiedzę i rozumie jak działają produkty finansowe, które są obecnie oferowane na rynku. Wynegocjuje on także lepsze warunki interesującego nas kredytu.

Samemu na pewno bardzo ciężko jest śledzić na bieżąco wszystkie oferty kredytowe jakie proponują banki. Dlatego skorzystanie z usług doradcy kredytowego powinno rozwiać nasze wszystkie wątpliwości

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły