Obecnie banki prześcigają się w tworzeniu ofert, które sprawią, że klient będzie chciał przekroczyć ich próg i wziąć kredyt właśnie u nich. Co zrobić zatem, aby uchronić się przed nachalnymi reklamami i nie dać się oszukać?

We współczesnym świecie spotykamy się z wieloma produktami finansowymi, które mogą polepszyć jakość naszego życia. Problemem jest jednak wybór. Dotyczy on zwłaszcza kwestii pożyczek, kredytów, kart kredytowych - mogą one stanowić przydatny zastrzyk. Jednak niefortunnie wybrane będą przede wszystkim poważnym zobowiązaniem. Jak więc wybrać kredyt gotówkowy mądrze? O pomoc poprosiliśmy ekspertów z portalu gotówkowe.net. Oto ich rady:

Zdefiniuj swoje realne potrzeby

Zdefiniuj cel kredytu i zastanów się nad jego wysokością. Aby móc dopasować idealne rozwiązanie, wypisz na kartce listę wydatków, które ponosisz każdego miesiąca. Uwzględnij na niej również koszt drobnych przyjemności takich jak zakup butów, wizyta na siłowni czy obiad w restauracji. Następnie załóż nawet najbardziej ciemny scenariusz nadprogramowych kosztów, które mogą Ci się przytrafić w każdej dowolnej chwili. Dzięki temu oszacujesz, ile może może wynosić miesięczna rata, którą bez problemu spłacisz.

Zawsze sprawdź RRSO

Pamiętaj, że biorąc jakikolwiek kredyt gotówkowy musisz się liczyć z faktem, iż oprócz kwoty pożyczki, zostajesz obciążony/a odsetkami. W związku z tym odwiedzając bank, zapytaj doradcę o tzw. RRSO, czyli rzeczywisty koszt kredytu ponoszony przez kredytobiorcę, określany jako wartość procentowa kwoty kredytu w ujęciu rocznym. Ta miara kosztów kredytu została przyjęta jako obowiązująca w Unii Europejskiej. Zgodnie z prawem, każdy bank zobowiązany jest do przedstawienia kredytobiorcy RRSO. W jego skład wchodzą m. in.: koszt ubezpieczenia kredytu, prowizja czy opłata przygotowawcza. Im niższa wysokość RRSO, tym mniejsze zostaną poniesione przez nas koszty? Takie założenie można przyjąć. Należy jednak zawsze sprawdzić także całkowitą kwotę do spłaty.

Pomyśl o ubezpieczeniu kredytu gotówkowego

Wybór opcji z ubezpieczeniem kredytu uchroni Ciebie samego przed dodatkowym stresem w przypadku ciężkiej choroby lub utraty pracy. Wykupienie ubezpieczenia za pośrednictwem banku może obniżyć nawet wysokość prowizji lub oprocentowania kredytu. Odwiedzając doradcę finansowego poproś o porównanie dwóch ofert kredytu – z ubezpieczeniem i bez. Jeśli chcesz pożyczyć większą kwotę pieniędzy, to prawdopodobnie będziesz zobligowany do zakupu takiego ubezpieczenia. Banki zakup tego produktu traktują jako formę zabezpieczenia spłaty kredytu. Decydując się na kredyt z wariantem ubezpieczenia, miej na uwadze, że jak w każdych ubezpieczeniach, to również obejmuje pewne wykluczenia, a więc sytuacje, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia. I tak na przykład w przypadku utraty pracy z naszej winy, musimy się liczyć z jego brakiem. Podobnie będzie w sytuacji, gdy stosunek o pracę wygaśnie z tytułu porozumienia stron. Czasem, aby otrzymać wypłatę świadczenia, będziemy musieli odwiedzić najbliższy urząd pracy, by móc uzyskać status osoby bezrobotnej. W wielu promocyjnych ofertach ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe.

Zdecyduj: chcesz ratę malejącą czy stałą

Idąc na spotkanie z doradcą w banku na pewno zostaniesz zapytany o rodzaj raty, którą będziesz regulował co miesiąc. Masz do wyboru dwa warianty: stały lub malejący. Rata stała polega na płaceniu za każdym razem takiej samej kwoty. Może ona wzrosnąć lub nieznacznie zmaleć na skutek panującej sytuacji na rynku. Rata stała oznacza jednak wyższe koszty kredytu. Powodem tego jest wolniejsza spłata części kapitałowej. Rata malejąca, jak sama nazwa wskazuje, sprawia, że na początku płacisz więcej, aby w końcowych miesiącach spłat płacić mniej. Decydując się na raty malejące należy mieć na uwadze, że w przypadku tych rat, początkowa wysokość raty może wynieść nawet 25%.

Przeczytaj dokładnie umowę kredytową

Zanim podpiszesz umowę o kredyt gotówkowy, koniecznie przeczytaj umowę. Jeśli nie rozumiesz jej zapisów - poproś o wytłumaczenie pracownika banku, jest on zobowiązany do pomocy. Zwróć przede wszystkim na wszystkie dodatkowe warunki, zwłaszcza jeśli korzystasz z jakiejś promocji. Niedotrzymanie zobowiązań może oznaczać nagłe podwyższenie kosztów umowy. Miej na uwadze, że jako konsument możesz odstąpić od postanowień umowy do 14 dni.