Działalność i funkcjonowanie banków, w coraz większym stopniu opiera się linie kredytowe udzielane klientom – i nie ma się co dziwić, pożyczamy coraz więcej chcąc realizować marzenia, czy zwyczajnie będąc w potrzebie.

Nieprzewidziane wydatki mogą zaskoczyć każdego, a w takiej sytuacji, jedynym rozwiązaniem może być właśnie zaciągnięcie kredytu.

Jednak w ofercie banków znajdziemy kilkanaście różnych możliwości kredytowania, z których każda charakteryzuje się innymi zasadami i przeznaczeniem, od prostego kredytu gotówkowego, aż po kredyt celowy czy hipoteczny. Wielu z nas nie do końca zdaje sobie sprawę, co charakteryzuje konkretną formę kredytowania, przez co możemy mieć problem z wyborem najlepszego w danej chwili kredytu. Jedną z form kredytowania jest właśnie kredyt konsumpcyjny – jednak co go wyróżnia?

Czym jest kredyt konsumpcyjny?

To specyficzny rodzaj kredytowania, wyróżnia się przede wszystkim tym, że udzielany jest klientom w celu zaspokojenia konkretnej potrzeby – może to być samochód, sprzęt RTV czy AGD a nawet rodzinna wycieczka. Jak każde inne zobowiązanie, kredyt konsumpcyjny musi posiadać zabezpieczenie – najczęściej będą to dochody kredytobiorcy lub poręczenie osoby trzeciej. To ile gotówki otrzymamy z kredytu konsumpcyjnego uzależnione jest oczywiście od naszej zdolności kredytowej.

Kredyty konsumpcyjne można podzielić na dwie grupy:

  • gotówkowe

Czyli takie, w których klient po podpisaniu umowy otrzymuje pieniądze do ręki, bądź na wskazany przez niego rachunek bieżący.

  • bezgotówkowe

Polegają na tym, że bank przekazuje pieniądze bezpośrednio do wskazanego sprzedawcy, opłacając tym samym towar bądź usługę, które nabył kredytobiorca.

Jeżeli chodzi o spłacanie kredytu konsumpcyjnego, to najwięcej klientów decyduje się na dobrze wszystkim znany system ratalny. Jednak w przypadku tej formy kredytowania, możemy też spłacić całe zadłużenie jednorazowo.

Zastanawiając się nad zaciągnięciem kredytu konsumpcyjnego, trzeba mieć świadomość, że nie służy on wygenerowaniu zysku czy wyjściu z innych długów (jak np. kredyt konsolidacyjny), a zaspokojeniu konkretnej potrzeby, na którą jest udzielany. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o różnych możliwościach kredytowania, zajrzyj na direct.money.pl.

Pamiętaj jednak, że decyzja o podjęciu zobowiązania kredytowego powinna być podjęta odpowiedzialnie i przemyślanie. Już kredyt sam w sobie jest sporym wydatkiem – nieterminowe spłacanie rat może dodatkowo utrudnić sprawę. Dlatego przed zaciągnięciem jakiegokolwiek zobowiązania, upewnij się, że będziesz w stanie bez przeszkód spłacać ustalone raty.

Idealny gdy potrzebujemy szybkiej gotówki

Kredyt konsumpcyjny charakteryzują dwie rzeczy – minimum formalności i szybkie decyzje ze strony banku. Dlatego właśnie to idealne rozwiązanie dla osób, które mają stałe źródło dochodu i mogą pozwolić sobie na opłacanie comiesięcznych rat. W nagłych sytuacjach, kredyt konsumpcyjny jest dużo lepszym i bezpieczniejszym wyjściem niż drogie pożyczki w parabankach – jest tu jednak jeden haczyk, niezbędne będzie posiadanie zdolności kredytowej, o którą coraz trudniej w dzisiejszych czasach. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt to kredyt, a taka usługa kosztuje i z czasem przyjdzie nam za nią zapłacić.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki