Kredyty gotówkowe to najczęściej wybierane zewnętrzne wsparcie finansowe gospodarstw domowych prowadzonych na terenie Polski. Wylicza się, że z takiego produktu banku korzysta obecnie nawet co drugi mieszkaniec naszego kraju.

Każdy, kto chciałby otrzymać z banku kredyt gotówkowy, musi mieć na uwadze szereg formalności, jakie musi spełnić. Bank sprawdza wiarygodność kredytobiorcy, nie może pozwolić sobie na udzielenie środków finansowych osobie, której nie stać na spłacenie takiego zobowiązania.

Podstawowe dokumenty

Podstawą jest przedstawienie dokumentu, który świadczyć będzie o tożsamości potencjalnego kredytobiorcy. Najczęściej jest to dowód osobisty, niektóre banki zgadzają się na weryfikację tożsamości poprzez okazanie paszportu oraz prawa jazdy.

Co ciekawe, tego rodzaju dokumenty przyszli kredytobiorcy okazują nie tylko w placówce banku. Wiele instytucji daje kredyty gotówkowe drogą online. Wtedy należy zrobić skan wymaganych dokumentów i przesłać je za pośrednictwem specjalnego formularza kontaktowego.

 

Zdolność kredytowa

Sam dokument tożsamości to niestety za mało, by bank udzielił kredytu. Wiarygodność kredytobiorcy to przede wszystkim jego zdolność kredytowa. Wyliczenie jej umożliwi analitykom podjęcie decyzji o przyznaniu kredytu. Chodzi tu głównie o sprawdzenie wysokości dochodów kredytobiorcy. Muszą być one na tyle wysokie, by spłata miesięcznych rat nie zaburzyła kondycji finansowej w danym gospodarstwie domowym.

Zdolność oceniana jest na podstawie dokumentów zaświadczających o dochodzie kredytobiorcy. W tym przypadku bank żąda przedstawienia zaświadczenia o dochodach, które wypełnia pracodawca (przy zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę, zlecenie, o dzieło). Jeśli dochód generowany jest poprzez umowy o dzieło albo zlecenie, wymagane może być również okazanie tych umów.

Bank udzieli kredytu gotówkowego również emerytom i rencistom – po okazaniu odcinka wypłat tego rodzaju świadczeń. Kredyty gotówkowe to wsparcie także dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Wtedy bank chce zanalizować książkę przychodów i rozchodów firmy lub roczne rozliczenie PIT. Niezbędne jest też okazanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczych.

 

Oczekiwania banku

Jeśli o kredyt gotówkowy stara się osoba będąca w formalnym związku małżeńskim, wtedy analityk może wymagać również zgody współmałżonka.

Zdarza się również, że kredyty gotówkowe muszą być zabezpieczone przez tzw. żyranta, który zobowiązuje się spłacić zobowiązanie, jeśli kredytobiorca nie będzie wywiązywał się z warunków umowy.

 

Potrzeby kredytobiorców

Niestety, zdolność kredytowa każdego z kredytobiorców zawsze wyliczana jest indywidualnie. Wiele zależy od jego sytuacji finansowej, dochodów czy dodatkowego zabezpieczenia. Dlatego każdy, kto chce zaciągnąć takie zobowiązanie, musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami ze strony banku.

Z drugiej strony kredyty gotówkowe są na tyle elastycznym produktem banku, że to kredytobiorca może negocjować warunki takiego zobowiązania – na przykład wysokość marży czy czas trwania umowy. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie wymagania instytucji bankowej, jest przykładem idealnego kredytobiorcy, do którego bank ma pełne zaufanie.

 

Zanim pieniądze trafią na konto

Okazuje się, że o udzieleniu kredytu gotówkowego decydują nie tylko dostarczone dokumenty. Weryfikacja kredytobiorcy jest o wiele bardziej rozszerzona. Bank sprawdza między innymi jego historię kredytową. Dokładnie wie, jakie inne zobowiązania zaciągnął starający się o kredyt. Wie również, czy te zaciągnięte w przeszłości są albo były spłacane regularnie. Taką możliwość daje analitykom między innymi BIK – Biuro Informacji Kredytowej.