Kredyt hipoteczny to bardzo poważne zobowiązanie finansowe. Czasami spłaca się je całe dorosłe życie (30 – 35 lat).

Dlatego przygotowując się do kredytu mieszkaniowego, przyszli kredytobiorcy chcą wypaść we wniosku kredytowym jak najlepiej i przed zawnioskowaniem o kredyt dbają o swoją zdolność kredytową oraz historie kredytową, która jest czynnikiem jakościowym przy kredycie hipotecznym. Jak wpływ ma zatem historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej na wniosek o kredyt hipoteczny?

Pozytywna historia kredytowa, czyli dobry scoring w BIK daje przyszłemu kredytobiorcy bardzo wiele. Przede wszystkim dzięki niej jest w stanie w ogóle podjąć tak duże zobowiązanie, dlatego że przy braku historii kredytowej lub jej negatywnym zabarwieniu, bank na pożyczenie pieniędzy takiemu wnioskodawcy raczej się nie zgodzi.

Rodzaje historii kredytowej

Istnieją trzy rodzaje historii kredytowej – dobra, zła oraz żadna. Wbrew pozorom to ta ostatnia jest najgorszą, gdyż bank nie ma żadnych informacji o tym czy kredytobiorca jest rzetelnym dłużnikiem. Złą historię zawsze da się poprawić lub wymazać – żadna historia kredytowa to pusta karta, która w niczym się kredytobiorcy nie przysłuży. Dlatego warto o nią dbać, co jest niezwykle proste. Każde zobowiązanie kredytowe (kredyt gotówkowy, raty 0%, debet, linia odnawialna, karta kredytowa), które jest regularnie spłacane, podnosi naszą historię kredytową. Ważnym jest tylko, aby zobowiązania te posiadać w czasie przygotowania się do wzięcia kredytu hipotecznego, a przed zawnioskowaniem o to zobowiązanie zrezygnować ze wszelkich niepotrzebnych produktów kredytowych, gdyż będą obniżać naszą zdolność kredytową.

Dobra historia kredytowa = lepsze warunki kredytu

Dobra historia kredytowa przyczynia się do lepszych warunków kredytu, jakie może zaproponować bank. Zła historia kredytowa lub jej całkowity brak w najlepszym przypadku pozwolą nam na kredyt z wyższą marżą i prowizją oraz otrzymamy kredyt na niższą kwotę niż wnioskowaliśmy, chociaż prawdopodobnie, przy granicznej zdolności kredytowej, nie otrzymamy kredytu wcale.

Dobra historia kredytowa to oszczędność

Kredyt hipoteczny zazwyczaj jest brany na wysokie sumy, więc nawet niewielka różnica w oprocentowaniu pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, a historia kredytowa pozwala właśnie na otrzymanie lepszych warunków kredytu. Przy kwocie ok. 800 000 zł, nawet 0,3% różnicy w oprocentowaniu kredytu, pozwala zaoszczędzić ponad 30 000 zł. Dlatego też wysoki scoring w BIK-u jest niezwykle istotny.

Zobowiązania kredytowe – dlaczego są istotne?

Opinia na temat zobowiązań kredytowych jest powszechnie błędna. Ludzie twierdzą, że takich zobowiązań najzwyczajniej lepiej nie mieć. Pamiętajmy jednak, że klient bez żadnych zobowiązań jest dla banków zagadką, a instytucje te za tym nie przepadają, gdyż nie mają czym się podeprzeć w swoich analizach jakościowych, a to powoduje, że bezpieczniej jest dla banku odmówić kredytu.

Co zrobić, aby to zmienić?

  • Kredyt odnawialny – kredyt odnawialny na koncie osobistym nie jest kredytem drogim, płaci się jedynie roczną prowizję (w promocjach i jej się nie płaci) oraz nieduże odsetki od wykorzystanej co miesiąc kwoty. Jest to ciekawe zabezpieczenie swoich finansów, a dodatkowo mało ryzykowne, gdyż zadłużenie spłacane jest comiesięcznymi wpływami na konto. W ten sposób niedużym kosztem można wyrobić sobie pozytywną historię kredytową.
  • Raty 0% - to kolejny niedrogi produkt, który powoduje, że nasza historia kredytowa będzie bardziej wiarygodna. Co tam niedrogi – darmowy. Gdyż tak naprawdę za kupno przedmiotu nic nie płacimy, oprócz kapitału, który jesteśmy winni.
  • Karta kredytowa – umiejętne korzystanie z plastiku pozwoli nam na darmowe, nawet 60-dniowe korzystanie z kredytu. Pamiętajmy o terminowej spłacie zadłużenia, a nasza wiarygodność kredytowa pójdzie w górę.

Historia kredytowa to istotny czynnik, który decyduje o tym, czy kredyt otrzymamy i czy otrzymamy go na dobrych warunkach. Zatem, jeśli w przyszłości zamierzasz wziąć kredyt mieszkaniowy nie czekaj i podejmuj niewielkie zobowiązania już teraz.PA
Chcesz sfinansować zakup mieszkania kredytem mieszkaniowym. Najbardziej atrakcyjne oferty znajdziesz na: direct.money.pl/kredytymieszkaniowe/.