Egzotyczne wczasy, prywatna opieka medyczna. Domek na obrzeżach miasta lub mieszkanie w spokojnej dzielnicy. Rozpieszczanie wnucząt. Emerytura powinna być czasem odpoczynku i realizacji marzeń – każdy sobie tego życzy.

Żeby tak się jednak stało, potrzebne są fundusze. Nie jest tajemnicą, że obecnie  indywidualne oszczędzanie pieniędzy może pomóc zrealizować ten plan. Warto sprawdzić, jakie rozwiązania są dedykowane przyszłym seniorom.

Efektywne oszczędzanie

Złota zasada oszczędzania na emeryturę brzmi – im wcześniej zacznie się gromadzić środki na złotą jesień, tym więcej uda się zaoszczędzić. Obecnie na rynku finansowym nie brakuje narzędzi, które umożliwiają wybór dogodnej formy oszczędzania. Wśród tych dedykowanych emeryturom są np. Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), które oferują atrakcyjne preferencje podatkowe.

Konto emeryta

IKE i IKZE to konstrukcje prawne, które polegają po prostu na regularnym oszczędzaniu. Warto podkreślić, że tych rozwiązań nie obejmuje bowiem 19% podatek od zysków. Oczywiście pod warunkiem, że środki zostaną wypłacone po osiągnięciu odpowiedniego wieku i stażu wpłat.

Różnica między IKE a IKZE tkwi między innymi w limicie możliwej wpłaty. W przypadku IKE roczny limit wpłat nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce krajowej na dany rok (w 2016 roku jest to 12 165 zł) , a w przypadku IKZE – limit ten wynosi 1,2 krotność (tj. 4 866 zł).

IKZE w praktyce

Korzystając z kalkulatora IKZE oszacować można, że oszczędzając na początku każdego miesiąca kwotę 300 zł na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) przez 25 lat przy rocznej stopie zwrotu w wysokości 5%, potencjalny dodatek do emerytury wypłacony jednorazowo może wynieść w sumie nawet 162 tysiące złotych. Z szacunków kalkulatora wynika także, że w tym przypadku sumaryczna ulga w podatku dochodowym, którą można uzyskać dzięki IKZE, w całym okresie oszczędzania mogłaby wynieść ponad 16 tysięcy złotych, lub nawet blisko 29 tys. zł, w zależności od stawki podatku PIT, który płacimy.

Jak więc wskazują liczby, środki zgromadzone na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego mogą stanowić spory zastrzyk gotówki na emeryturze.