Kupno własnego mieszkania lub domu to zawsze ogromny koszt, który z własnej kieszeni pokryć są tylko nieliczni. Osoby niemogące sobie na to pozwolić zwykle podejmują decyzję o złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny. Niestety proces jego przyznania jest długotrwały i wymagający. Jak wygląda procedura? Jakie czynniki mają wpływ na pozytywną opinię banku? Jak wybrać dobrą ofertę? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Kredyt hipoteczne - jak wygląda cały proces?

Kilka pierwszych zadań przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny leży wyłącznie po stronie kredytobiorcy. To on musi obiektywnie ocenić, o jaką kwotę chce się starać, jakie są jego możliwości finansowe oraz ustalić wysokość wkładu własnego. Należy mieć na uwadze, że są to tylko wstępne wyliczenia pozwalające ustalić, czy składanie wniosku ma jakikolwiek sens. Kiedy wnioskodawca będzie mieć pułap finansowy, może rozpocząć poszukiwanie wymarzonej nieruchomości. Dzięki temu znacząco ułatwi sobie zadanie, ponieważ od razu będzie mógł wykluczyć oferty, które są poza jego zasięgiem. Po zorientowaniu się przyjdzie pora na skompletowanie niezbędnych dokumentów. Chociaż każdy bank może oczekiwać dodatkowych załączników, to zawsze należy przedłożyć:

  • Zaświadczenie o dochodach i ich źródle.
  • Umowę o pracę (potrzebne będzie też świadectwo pracy od poprzedniego przełożonego, jeśli kredytobiorca w ciągu ostatnich 3-6 zmieniał miejsce zatrudnienia).
  • Wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie.
  • PIT -37 z ostatnich dwóch lat łącznie z potwierdzeniem przyjęcia przez Urząd Skarbowy.
  • Przy otrzymywaniu zasiłków zaświadczenie z ZUS-u.

Banki najbardziej przychylnie podchodzą do osób, które mają stałe źródło dochodu i są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że nie można starać się o kredyt hipoteczny, pracując na umowie zlecenie lub o dzieło. W takim przypadku również należy przedstawić wyżej wymienione dokumenty. Z tą różnicą, że trzeba też przedstawić rachunki z danej umowy.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa 

Zdolność kredytowa to pojęcie, z którym przyjdzie nam się zmierzyć zawsze przy staraniach o dofinansowanie z banku. Jest to dogłębna analiza sytuacji finansowej kredytobiorcy. Analityk bankowy obiektywnie ustala poziom ryzyka wynikającego z podpisania umowy. Uwzględnia przy tym zarobki wnioskodawcy, jego wydatki, wszelkie ponoszone koszty oraz wysokość aktualnych zobowiązań. Poza tym wpływ na zdolność ma także wysokość kredytu hipotecznego, rodzaj rat (malejące lub stałe), okres spłaty, dodatkowe koszty okołokredytowe i wysokość wkładu własnego. Analityk z całą pewnością sprawdzi, czy potencjalny kredytobiorca nie został wpisany do Biura Informacji Gospodarczej. Co ciekawe, dobrze jest, jeżeli osoba składająca wniosek miała wcześniej zaciągnięte zobowiązania, o ile spłacała je regularnie. Dla banku jest to bowiem informacja o rzetelności i wiarygodności.

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

Dzisiaj, kiedy spora część naszego życia przeniosła się do sieci, znalezienie dobrej oferty kredytu hipotecznego jest znacznie łatwiejsze. Wnioskodawca nie musi chodzić do różnych oddziałów, czy do nich dzwonić, aby dowiedzieć się, co może mu zaproponować dany bank. W Internecie jest sporo rankingów i porównywarek podpowiadających, gdzie opcjonalnie można zaciągnąć kredyt. Jednak trzeba pamiętać o tym, że dla nas najważniejszy jest całkowity koszt, a więc roczna stopa oprocentowania RRSO, marża i prowizje. Niekiedy konieczne jest też wniesienie opłat dodatkowych, ale te nie zostały uwzględnione w porównywarkach.

Najlepsze oferty kredytów hipotecznych możesz znaleźć na stronie: https://domfinansowy.pl/
W ramach rankingu zawierającego najważniejsze informację będziesz w stanie łatwo porównać oferty i wybrać najbardziej atrakcyjną. 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści