Lokaty cieszą się niesłabnącą popularnością z uwagi na możliwość pomnażania zysków w sposób bezpieczny – bez żadnego ryzyka. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z depozytów w swoim banku, mimo że nie gwarantują one wysokich zysków. Powód jest prosty – nie chcą zakładać kolejnego konta osobistego. Sprawdź, czy posiadanie rachunku bankowego jest obowiązkowe.

Jeśli chodzi o lokaty, kalkulator szacuje dość wysokie zyski w związku z korzystnym oprocentowaniem – znacznie wyższym niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Jednak niektórzy odbierają sobie szansę na wypracowanie ponadprzeciętnych odsetek, pozostając w „macierzystym” banku. Tymczasem zakładając lokatę w innej instytucji, można byłoby zyskać nawet dwukrotnie więcej. 

Lokata bez konta osobistego – to możliwe?

Analiza wielu ofert lokat jednoznacznie pokazuje, że tego rodzaju depozyty można założyć bez konieczności posiadania konta osobistego w danym banku. Oczywiście wszystko zależy od wewnętrznej polityki instytucji – regulaminu obowiązującego dla konkretnej lokaty. 

Za przykład może posłużyć Lokata Standard z oprocentowaniem do 5% w skali roku z oferty Toyota Banku. Można ją założyć na jeden z wielu sposobów:

  • telefonicznie – poprzez kontakt z infolinią,
  • poprzez wypełnienie wniosku zamieszczonego na stronie internetowej banku,
  • za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej – opcja jest jednak dostępna wyłącznie dla posiadaczy konta osobistego. 

Lokata z kontem czy bez? 

Chociaż lokata bez konieczności zakładania konta osobistego może kojarzyć się z ograniczonymi formalnościami, nie zawsze tak jest. Trzeba bowiem wypełnić kilka dokumentów, służących m.in. do potwierdzenia formalności, uzyskania informacji na temat numeru rachunku bankowego. 

Tymczasem mając konto osobiste, formalności można uprościć do niezbędnego minimum. Samo otwarcie rachunku odbywa się bez wizyty w banku – wniosek wypełnia się online i postępuje zgodnie z dalszymi zaleceniami. Aktywowanie konta oznacza dostęp do systemu bankowości elektronicznej, z którego z poziomu można uruchomić dowolną lokatę. 

Lokata z kontem osobistym ma też ten plus – zakładanie wielu depozytów z tej samej oferty przebiega znacznie szybciej. Nie trzeba bowiem za każdym razem wypełniać tych samych dokumentów, jak ma to miejsce w przypadku nieposiadania konta osobistego w danym banku. 

Jak wybrać lokaty? Kalkulator pozwoli oszacować zyski

Zastanawiasz się, na co zwracać uwagę przy wyborze lokaty? Kalkulator to narzędzie, które pozwoli wstępnie oszacować zyski. Wystarczy podać informacje na temat kwoty wpłacanych środków i zaznaczyć czas trwania umowy. W ciągu kilku chwil dowiesz się, jak duże zyski masz szansę wypracować. 

Pamiętaj! Wysokość oprocentowania to nie jedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Uwzględnij także czas trwania umowy, konieczność założenia rachunku osobistego (łącznie z opłatami za jego prowadzenie), tryb rozliczenia (lokata odnawialna z odsetkami, lokata odnawialna bez odsetek, lokata nieodnawialna).

Dopiero gdy porównasz depozyty pod kątem tych parametrów, możesz ocenić, czy lokata bez konta osobistego będzie opłacalna, czy lepiej zdecydować się na lokatę z wymogiem rachunku bankowego.