Zakup używanego samochodu opłaca się przede wszystkim ze względów finansowych. Trzeba jednak brać poprawkę na ryzyko, z jakim nieodmiennie się on wiąże. Pomimo tego większość Polaków decyduje się na taki nabytek – warto przy tym zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Czy sprzedawca jest wiarygodny?

Aby transakcja kupna-sprzedaży na wtórnym rynku motoryzacyjnym w Polsce okazała się strzałem w dziesiątkę, należy zacząć od znalezienia oferty wystawionej przez wiarygodnego sprzedawcę. Należy przy tym zaznaczyć, że wcale nie musi to być osoba prywatna, chociaż Polacy najczęściej kupują auta z drugiej ręki właśnie od osób prywatnych. Równie dobrze może to być sprawdzony i doświadczony salon taki jak np. salon Używane Jak Nowe, który proponuje używane auta na sprzedaż – rozwiązanie te ma sporo zalet. Wspomnieć tu można m.in. o gwarancji dealera oraz zweryfikowanym stanie prawnym i technicznym samochodów będących przedmiotami oferty sprzedażowej.

 

Co konkretnie wiesz o wybranym modelu auta?

Różnorodność to jedna z najważniejszych cech wtórnego rynku motoryzacyjnego w naszym kraju, w związku z czym dość często trafiają się naprawdę atrakcyjne okazje. Niemniej zawsze trzeba zasięgnąć dokładnych informacji o konkretnym modelu samochodu – nie chodzi tu wyłącznie o dane, które w ogłoszeniu zaznaczył sprzedawca. Odnosi się to także do najczęstszych usterek i wad fabrycznych charakterystycznych dla danego auta. Od nich bowiem w bardzo dużą stopniu zależą późniejsze koszty eksploatacji pojazdu. Naprawa niektórych usterek może okazać się wyjątkowo droga.

 

O czym pamiętać podczas spotkania ze sprzedawcą?

Na oględziny samochodu najlepiej wybrać się z kimś, kto ma rozległą wiedzę o samochodach – dotyczy to oczywiście osób, które nie czują się pewnie w tematach motoryzacyjnych. Podczas spotkania ze sprzedawcą należy zapoznać się z dokumentacją serwisową samochodu oraz z dokumentami potwierdzającymi legalne pochodzenie auta. Sam pojazd natomiast trzeba poddać wnikliwym oględzinom i wybrać się nim na jazdę próbną.

https://www.uzywanejaknowe.pl/