Konsolidacja kredytu zwykle rozważana jest dopiero wtedy, gdy w domowym budżecie zaczyna brakować środków na kolejną ratę zobowiązania finansowego. Jednakże warto o niej pomyśleć już wcześniej. Niestety wiele osób zdaje sobie sprawę, że za miesiąc czy dwa nie będzie w stanie terminowo zapłacić wszystkich rat. Zamiast zwlekać i czekać, aż dostaniemy monit z przypomnieniem o zaległościach, można było zawczasu wziąć kredyt konsolidacyjny, którego rata byłaby bardziej przyjemna do spłaty.

Kiedy wnioskować o konsolidację?

Bardzo dużo osób składa wniosek o kredyt konsolidacyjny za późno. Kiedy mamy już opóźnienia w spłacie czy nawet zaczynają nam rosnąć długi, konsolidacja kredytu nie będzie możliwa z prostej przyczyny. Banki automatycznie odrzucają wnioski od osób z negatywną historią kredytową. Dla banków bardzo ważna jest wiarygodność klienta i fakt, że do tej pory każde swoje zobowiązanie opłacał w terminie. Gdy w bazie Biura Informacji Kredytowej pojawi się informacja o zaległościach w spłacie kredytu, jest to też sygnał dla banku, że taka osoba jest nierzetelna i nie można jej ufać, a więc udzielenie jej kredytu będzie bardzo ryzykowne.

Obecnie niektóre banki wpisują informację do BIK nawet po kilku dniach zaległości. Dlatego jeśli interesuje nas konsolidacja kredytu, trzeba wniosek do banku złożyć, zanim narobimy sobie długów. Jeżeli mamy stały domowy budżet, bez trudu będzie można przewidzieć, kiedy takie problemy mogą nastąpić. Może być też tak, że jeden ze współmałżonków traci pracę i przez jakiś czas rodzina musi utrzymać się z jednej pensji. Już w tym momencie, kiedy uświadomimy sobie, że nie damy rady spłacać kilku kredytów, można wystąpić o ich konsolidację.

Zalety konsolidacji kredytów

Warto wiedzieć, że można konsolidować różne rodzaje kredytów. Najczęściej bierzemy kredyty gotówkowe i kupujemy produkty na kredyty ratalne. Te dwa typy kredytów z powodzeniem można skonsolidować. Oczywiście można też skonsolidować inne zobowiązania: kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, karty kredytowe czy kredyt w rachunku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie banki konsolidują pożyczki pozabankowe. Jeśli mamy przewagę takich zobowiązań, lepszą opcją może być pożyczka konsolidacyjna.

Do największych zalet konsolidacji kilku kredytów zalicza się przede wszystkim pozbycie się wielu zobowiązań, często zawieranych w różnych instytucjach finansowych, na rzecz jednego kredytu. Także wysokość miesięcznej raty do spłacania znacznie się obniża w porównaniu do kredytów, które spłacalibyśmy osobno. Szacuje się, że można liczyć na ulgę w wysokości nawet 30% uprzednio płaconych rat. Zatem jest to naprawdę sporo, zwłaszcza gdy ktoś nagle popadnie w kłopoty finansowe.

Kolejną zaletą jest po prostu tańszy kredyt. Kilkuletnie kredyty były brane przy innej stopie odsetkowej. Jeśli mamy je spłacać kolejne kilka lat, może się okazać, że konsolidując je, po prostu oszczędzimy na ich kosztach. Kiedy mamy dobrą zdolność kredytową, można otrzymać też dodatkową gotówkę, biorąc kredyt konsolidacyjny, a spłacać ją będziemy po prostu w ramach raty tego kredytu. Zatem łączy to nowy kredyt gotówkowy z konsolidacją starych zobowiązań.