Ubezpieczenie OC dla samochodu to polisa obowiązkowa, którą każdy właściciel auta musi wykupić. Dodatkowo można je rozszerzyć o ubezpieczenie autocasco, które działa w nieco innych okolicznościach i na troszkę innych zasadach. W efekcie, decydując się na pełen pakiet ubezpieczeń, składka do zapłaty sięga co najmniej kilkuset złotych. W przypadku nowszych i lepszych aut, koszt może sięgnąć nawet kilku tysięcy. Dla wielu są to duże kwoty, które trudno jednorazowo zapłacić.

Ubezpieczenie samochodu – sposoby wniesienia opłaty

Z uwagi na to, że ubezpieczenie samochodu, w przypadku wpłaty jednorazowej, to może być dla budżetu domowego spore obciążenie, firmy ubezpieczeniowe wprowadziły możliwość regulowania składki ratami.

Najczęściej wybieraną formą jest opłata rozdzielona na dwie raty. Wówczas pierwszą wpłatę należy wykonać w momencie zawierania ubezpieczenia, a drugą pół roku później. Drugą wykorzystywaną formą jest spłata kwartalna, a składka opłacana jest wówczas co trzy miesiące. Oczywiście pierwsza rata musi zostać uregulowana od razu.

Rzadko kiedy, w wyjątkowych sytuacjach, firmy ubezpieczeniowe decydują się na ubezpieczenie opłacane miesięcznie. Jest to na tyle rzadko stosowana praktyka, że w zasadzie można to pominąć.

Ubezpieczenie opłacane ratami to z jednej strony udogodnienie dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na jednorazową wpłatę. Z drugiej jednak strony nie jest to wcale tak korzystne rozwiązanie.

OC ze składką na raty można kupić też wybierając ubezpieczamy-auto.pl.

 

Składka za OC na raty

Przed podjęciem decyzji o tym, czy składka będzie płacona jednorazowo czy na raty, trzeba sobie najpierw zdać sprawę z tego, że przy wybraniu rat, trzeba będzie więcej zapłacić za ochronę ubezpieczeniową.

Najmniejsza zwyżka, za opłacanie składki ratami to 10% całej wartości polisy, przy czym dotyczy to wyłącznie sytuacji, w  której ubezpieczony wnioskuje o podział na dwie raty.

Wiele firm ubezpieczeniowych, w obawie przed koniecznością egzekwowania kolejnych rat, wprowadza ograniczenie – dopuszcza podział jedynie na dwie raty, a zwyżka za taką płatność to 20%.

Tam, gdzie towarzystwo ubezpieczeniowe zgadza się na uiszczenie składki za ubezpieczenie w czterech lub więcej ratach, zwyżka wynosi nawet 30% - taka wartość jest już odczuwalna dla ubezpieczającego.

Dlaczego firmy nie są chętne opłatom ratalnym i podnoszą wówczas koszt ubezpieczenia? Dzieje się tak dlatego, że po zawarciu umowy, firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana do objęcia ochroną ubezpieczeniową swojego klienta, nawet jeżeli nie opłaci on kolejnych rat. W chwili, gdy klient spóźnia się z opłatami lub ich po prostu nie pokrywa, towarzystwo ubezpieczeniowe musi samodzielnie dochodzić swoich roszczeń, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Oczywiście dochodzenie należności jest chronione prawnie, więc jest to działanie jak najbardziej dopuszczalne. Wymaga to jednak od towarzystwa dodatkowych nakładów pracy, a ochrona nie może wygasnąć.

W momencie gdy ubezpieczony opłaca całą polisę z góry, firma ma gwarancję, że dodatkowych kosztów uniknie.

 

Ile kosztuje OC na raty?

Chcąc sprawdzić, ile dokładnie będzie kosztowało ubezpieczenie samochodu w formie podstawowej i w systemie ratalnym, trzeba to policzyć. Przeprowadzona kalkulacja OC w kalkulatorze OC/AC, pokaże różnice w składce przy jednej wpłacie, dwóch i czterech ratach. Jedno jest pewne, niezależnie od wybranej przez firmę wartości zwyżki, cztery raty będą rozwiązaniem najdroższym, a jednorazowa wpłata najtańszym. Warto mieć tę zasadę na uwadze.