W obecnych czasach podróż samochodem wraz z małym dzieckiem nie stanowi dla rodziców problemu. Jednak każda wyprawa z maluchem wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli chcemy, aby jazda była w miarę możliwości jak najprzyjemniejsza powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Kiedy pierwsza podróż?

Przede wszystkim podróż powinna się odbyć nie wcześniej niż po ukończeniu przez niemowlaka 3 miesięcy. Okres po narodzinach jest czasem oswajania się ze światem i przede wszystkim nabierania siły przez dziecko. Jest to też ważny czas dla rodziców, którzy odnajdują się w nowej sytuacji. Dlatego zaleca się, aby w pierwszą długą podróż wybierać się po skończeniu przez dziecko 3 miesiąca.

W jakich porach najlepiej planować wyjazd z niemowlęciem?

Podróż najlepiej rozpocząć w porze drzemki naszego dziecka. Wtedy będziemy mieć pewność, że dźwięk silnika i kołysanie samochodu zapewni maluchowi długi sen. Podczas gdy maluch będzie spokojnie spać, nam będzie się lepiej prowadzić. Niektórzy preferują wyjazdy bardzo wcześnie rano tj. około 5. Dla niemowlaka jest to dobre rozwiązanie, ponieważ prawdopodobnie prześpi większość początkowej drogi. Jeśli czujemy się na siłach, taką podróż możemy zaplanować w nocy, lecz musimy być wypoczęci. Pamiętajmy, aby w upalne dni unikać podróżowania w godzinach południowych, a zimą starać się unikać jazdy podczas silnych opadów śniegu.

Tuż przed samą podróżą.

Przed wyjazdem upewnijmy się, że nasze dziecko ma suchą pieluszkę i jest najedzone, ale nie przejedzone. Sprawdźmy gdzie znajduje się najbliższa przychodnia w miejscu docelowym, aby w razie nagłej potrzeby nie tracić czasu na poszukiwania. Zabierzmy też książeczkę zdrowia. Pamiętajmy też o odpowiednim zapakowaniu bagażu podręcznego. Przydadzą się: coś do picia, ulubiony kocyk, poduszka czy zabawka, chusteczki, pieluchy, suche ubranka, coś do jedzenia.

W czasie jazdy dziecko zawsze przewozimy zapięte w foteliku.

Najważniejsze jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i przewożenie go w foteliku dostosowanym do jego wieku. Najlepiej, by fotelik umieszczony był na tylnym siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy. Zaleca się, aby jak najdłużej przewozić w ten sposób malucha, jest to najbezpieczniejsza pozycja w razie wypadku. Chociaż przepisy pozwalają, aby dziecko jeździło w swoim foteliku, obok kierowcy na siedzeniu pasażera to my tą opcję odradzamy. Według statystyk, w momencie zderzenia jest to najniebezpieczniejsze miejsce w samochodzie. Pamiętajmy, że nigdy nie wypinamy dziecka z fotelika podczas jazdy oraz nie przewozimy go na kolanach.

Nie karm dziecka podczas jazdy.

Chociaż karmienie podczas jazdy, podawanie przekąsek: paluszków, chrupek itp. jest powszechnie stosowaną metodą na umilenie dziecku jazdy, to jest to bardzo ryzykowne zachowanie. Grozi to zadławieniem w momencie nagłego hamowania auta. Gdy do takiego zdarzenia dojdzie podczas szybkiej jazdy po autostradzie, sytuacja staje się jeszcze groźniejsza. Możemy potrzebować nawet kilku minut, aby się zatrzymać i udzielić pomocy, co może poważnie zagrozić życiu naszemu dziecku. Jeśli chcemy nakarmić dziecko, to powinniśmy się zatrzymać.

Podsumowanie.

Do jazdy samochodem z małym dzieckiem trzeba się odpowiednio przygotować. W szczególności należy pamiętać o tym że:

  • pierwsza długa podróż powinna się odbyć po ukończeniu przez niego 3 miesiąca życia,
  • najlepiej i najwygodniej rozpocząć podróż w porze drzemki,
  • zawsze przewozimy dziecko zapięte w foteliku,
  • nie karmimy malucha podczas jazdy, gdyż grozi to udławieniem.

Artykuł został przygotowany przez Ranking Firm Odszkodowawczych.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki