Posiadanie konta bankowego wydaje się być dzisiaj już czymś standardowym i raczej nie zaskakuje nikogo. Okazuje się, że tak, jak na rynku dostępnych jest wiele kont dla osób dorosłych, znajdziemy tam również szereg propozycji dla najmłodszych osób korzystających z bankowości, a mowa tutaj o młodzieży.

Konta bankowe dla dzieci i młodzieży

Obecnie niemalże każdy bank posiada w swojej ofercie opcję konta dla osoby młodej, chociaż jej wiek może być przez każdy bank odrobinę inaczej definiowany, a tym samym parametry konta mogą być w każdym banku inne.

Czasem takie konta są dedykowane dla osób od 13 do 18 roku życia, ale znajdziemy też konta studencie z preferencyjnymi warunkami użytkowania konta do ukończenia 26 roku życia.

Konta bankowe dla młodzieży zazwyczaj są tańsze i atrakcyjniejsze pod względem oferty, głównie z tego względu, że bierze się pod uwagę fakt, że osoba młoda może nie mieć jeszcze stałego dochodu, a także może nie wykorzystywać w pełni wszystkich funkcji konta w taki sposób, w jaki robi to osoba dorosła i już pracująca.

Warto zainteresować się takim kontem, gdyż stwarza ono wiele możliwości i zawiera wiele przydatnych funkcji - także i dla osób bardzo młodych, dopiero startujących w dorosłe życie.

W jakich sytuacjach rachunek młodzieżowy może się przydać?

Takie konto bardzo często jest darmowe, natomiast jest to na pewno bardzo dobre rozwiązanie dla młodej osoby, która chce mieć miejsce, w którym będzie mogła gromadzić zaoszczędzone środki. Jak wiadomo, jest to znacznie lepsze rozwiązanie od trzymania pieniędzy w domu.

Niektóre konta dodatkowo są kontami oszczędnościowymi, gdzie można otrzymać dodatkowy procent za przechowywanie tam środków, co także stanowi atrakcyjną możliwość.

Oczywiście, oprocentowanie na tych kontach nie jest zbyt wysokie, a jeśli są to konta bankowości internetowej - wypłacanie z nich środków jest bardzo proste, co nie sprzyja oszczędzaniu. Niemniej jednak takie konta dają taką możliwość i jeśli ktoś chce oszczędzać - może to robić.

Kolejną zaletą tego konta jest fakt, że można w prosty sposób otrzymywać na nie pieniądze. Jest to w szczególności przydatne w momencie, kiedy osoba młoda decyduje się podjąć pierwszą pracę czy też praktyki, nawet jeśli będą one miały charakter sezonowy czy dorywczy.

Znacznie łatwiej jest podać numer konta, na który będzie mogło wpłynąć wynagrodzenie. A skoro można otrzymywać pieniądze - znacznie łatwiej jest nimi dysponować pod kątem różnego rodzaju zakupów w internecie, w szczególności jeśli oferowane konto jest kontem internetowym i można nim operować logując się do bankowości elektronicznej.

Dodatkowo zawsze warto pamiętać o tym, że trzymanie pieniędzy na koncie jest jedną z najbezpieczniejszych opcji ich przechowywania, można mieć do nich stały dostęp i jest to swego rodzaju ochrona przed spadkiem wartości pieniądza.

Dodatkowo, dla osoby młodej takie pierwsze konto bankowe jest jednym z pierwszych kroków do nauki samodzielności i gospodarności. Im wcześniej taka osoba nauczy się dysponować pieniędzmi, a także korzystać z dostępnych usług bankowych tym lepiej.

Konta bankowe dla młodzieży - jakie stwarzają możliwości?

Jest ich bardzo, a pierwszą już wspomnianą jest możliwość odkładania i gromadzenia pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Posiadanie takiego konta dla osoby młodej może być doskonałym wstępem do nauki oszczędzania poprzez wykorzystanie różnego rodzaju usług bankowych, kolejnym krokiem może być w przyszłości na przykład założenie lokaty bankowej.

Kolejną zaletą konta dla młodzieży jest dostęp do środków za pomocą bankowości elektronicznej, czyli oznacza to tak naprawdę możliwość stałego monitoringu środków. Za pośrednictwem takiego konta można także wykonywać przelewy i można też otrzymywać w ten sposób środki pieniężne, a zazwyczaj w przypadku kont dla młodzieży oraz kont studenckich wszystkie takie operacje są całkowicie darmowe.

Standardem jest też, że do każdego konta przypisana jest karta. Użytkowanie karty jest zazwyczaj w przypadku takich kont pozbawione dodatkowych opłat lub też określona jest kwota, na jaką musimy wykonać operacje kartą w miesiącu, aby być zwolnionym z takiej opłaty.

Kwota operacji upoważniająca do zwolnienia z opłaty za kartę jeśli występuje to zazwyczaj jest znacznie niższa niż w przypadku kont osobistych dedykowanych osobom dorosłym. Użytkowanie karty daje komfort płacenia nią w sklepie podczas zakupów, ale też pozwala na dostęp do środków za pomocą bankomatu.

Tutaj także dobrze jest sprawdzić, z jakich bankomatów wypłaty środków nie będą obciążone dodatkową prowizją. W przypadku niektórych kont młodzieżowych otrzymujemy możliwość korzystania ze wszystkich bankomatów bez ograniczeń i bez prowizji na terenie kraju, często jednak mamy też do czynienia z kontem, z którego bez prowizji możemy wypłacać środki jedynie w bankomatach naszego banku.

Obecnie niemalże wszystkie konta tego rodzaju nie posiadają dodatkowej opłaty za otwarcie rachunku oraz za jego prowadzenie, co na pewno jest bardzo zachęcające dla osoby młodej, która nie posiada jeszcze stałego źródła dochodu ani regularnych przychodów.

Konto dla osoby młodej czy dla rodzica?

Konto bankowe dla dziecka często jest usługą kierowaną również z myślą o rodzicach osoby młodej. Warto też wiedzieć o tym, że ze względu na niepełnoletność osoby zakładającej takie konto - konieczna jest zgoda rodzica.

Bardzo często inicjatorem pomysłu o stworzeniu konta jest właśnie rodzic, a samo konto ma mieć charakter bardziej edukacyjny. Poprzez pierwsze konto bankowe, które tak naprawdę zwolnione jest z wszelakich opłat i na którym nie można wydać więcej niż ilość posiadanych na rachunku pieniędzy, dziecko uczy się gospodarowania własnym budżetem, a także w sposób łatwy i prosty jest wprowadzane w świat usług bankowych.

Taka strategia zakładania konta młodzieżowego jest tak naprawdę najlepsza - to rodzic powinien najpierw zorientować się w tego rodzaju usługach, a potem zaproponować dziecku taką możliwość, szczególnie jeśli mówimy o najmłodszych użytkownikach takich kont, czyli o osobach mających ukończony dopiero 13 rok życia.

Poradnik i aktualny ranking kont dla dzieci i młodzieży można znaleźć na stronie https://darmowekontobankowe.org/konto-dla-dziecka/

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki