Finansowanie w postaci leasingu jest ostatnimi czasy nie tylko niezwykle popularne, ale również bardzo korzystne. Coraz więcej firm korzysta z niego, aby kupić wymarzone auto do użytku służbowego bez wydawania majątku i zaciągania kredytu. Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą leasing samochodów osobowych.

Dobierz typ leasingu

Wyróżnia się dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Główne różnice między nimi dotyczą trzech kwestii: uiszczania kosztów amortyzacyjnych, zakresu opłat, które przedsiębiorca może odliczyć sobie od podatku VAT, oraz wykupu samochodu po zakończeniu trwania umowy. Wybierając leasing finansowy, leasingobiorca na początku zobligowany jest do zapłaty pełnej kwoty podatku VAT i do wpisania przedmiotu umowy do swoich środków trwałych. Wiąże się to z odpowiedzialnością za uiszczanie kosztów amortyzacji – w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, gdzie zajmuje się tym leasingodawca. Decydując się na typ operacyjny, przedsiębiorca może odliczyć opłatę wstępną, wszystkie raty leasingowe i koszty eksploatacji takie jak paliwo czy części samochodowe. W typie finansowym są to odpisy amortyzacyjne, koszty użytkowania rat i części odsetkowe rat (a nie całą sumę raty). Po zakończeniu trwania umowy leasingu finansowego, przedsiębiorca automatycznie staje się właścicielem pojazdu. Typ operacyjny daje możliwość wykupu auta, a nie obowiązek, więc można zrezygnować i wziąć nowszy model samochodu w kolejny leasing. Jeśli potrzebujesz pomocy w procesie zawarcia umowy leasingowej, skorzystać możesz z doradztwa specjalizujących się w tym firm, np. https://klf24.pl/finansowanie/kredyt-i-leasing - eksperci doradzą w każdym aspekcie, również jeśli chodzi o wybór pojazdu.

 

Leasing dla osób prywatnych?

Leasing konsumencki to raczkujący jeszcze w Polsce typ. Umożliwia on osobom cywilnym, nieposiadającym działalności gospodarczej, na sfinansowanie zakupu pojazdu. Jest to korzystniejsza opcja niż kredyt, głównie ze względu na niższe wymagania dochodowe klientów. Ponadto oprocentowanie jest mniejsze, a wiele firm oferujących leasing konsumencki nie ogranicza się tylko do samochodów nowych, ale również używanych oraz pojazdów takich jak quady, motocykle czy rolnicze. Kolejnym plusem jest to, że nie trzeba zajmować się formalnościami związanymi z samym leasingiem czy z rejestracją pojazdu – wszystkim zajmuje się firma leasingowa. Wadą są dodatkowe koszty, które ponosi użytkownik pojazdu, związane np. z pełnym pakietem ubezpieczenia (AC, OC, NNW) czy z serwisowaniem tylko w autoryzowanych miejscach. Mimo to, nadal zalety przeważają i jasno widać, iż jest to lepsze wyjście niż kredyt, chociaż zawsze trzeba rozważyć obie opcje. Coraz więcej komisów i salonów samochodowych ma już podpisane umowy z firmami oferującymi ten właśnie leasing, ale nie wyklucza to możliwości zaproponowania oferty konkurencyjnej. Producenci aut bardzo często posiadają już swoje banki, które oferują leasing konsumencki, co jeszcze przyspiesza proces.

Jak widać, leasing to warta rozważenia opcja sfinansowania zakupu wymarzonego samochodu i jest on możliwy nawet, jeśli nie prowadzi się działalności gospodarczej.

 

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki