Gdy odżelaziacz wody pracuje prawidłowo, jest ona czysta, bezbarwna i bezwonna Jednak czasem zdarza się, że mimo zainstalowanego systemu, problem z żelazem powraca — a z nim nieestetyczne zacieki, rdzawy osad i metaliczny posmak. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, żeby urządzenie działało poprawnie? Czy możliwe jest odżelazianie wody domowym sposobem zamiast stosowania dedykowanego systemu? Sprawdź!
Niewłaściwy dobór odżelaziacza wody do jej składu
To najczęstsza przyczyna nieskutecznego odżelaziania. Nie każdy odżelaziacz poradzi sobie z każdą wodą. Jeżeli zawartość żelaza zbyt wysoka, urządzenie może być przeciążone. Warto dodać, że przyczyną słabej jakości wody może być nie tylko obecność żelaza, ale również manganu. Dlatego wysokiej jakości urządzenia, takie jak te dostępne np. w sklepie DoStudni.pl, pełnią jednocześnie funkcję odżelaziaczy oraz odmanganiaczy. Dobre systemy uwzględniają wiele parametrów pogarszających jakość wody, takich jak:
- pH wody (np. zbyt niskie pH uniemożliwia skuteczne wytrącanie żelaza),
- twardość wody,
- obecność związków organicznych, które „maskują” żelazo.
Sprawdzone, odpowiednie odżelaziacze znajdziesz pod tym linkiem: https://www.dostudni.pl/odzelaziacze-wody,c52.html
Niewłaściwa praca urządzeń lub brak napowietrzania
Większość odżelaziaczy wody działa na podstawie procesu utleniania, dlatego niezbędny jest dopływ powietrza. W przypadku systemów z inżektorem lub sprężarką, awaria tych elementów (np. zapchany inżektor, nieszczelność układu) powoduje, że żelazo nie utlenia się i nie osiada na złożu filtracyjnym. Skutek? Żelazo wciąż pozostaje obecne w wodzie.
Zużyte lub źle dobrane złoże filtracyjne
Złoże w odżelaziaczu odgrywa zasadniczą rolę – to na nim osadzają się utlenione związki żelaza, które następnie są wypłukiwane podczas regeneracji. Jeśli złoże nie było wymieniane od dłuższego czasu lub zostało źle dobrane (np. ma zbyt niską powierzchnię aktywną albo niewystarczającą objętość), skuteczność całego systemu odżelaziania znacząco się obniża.
Z czasem może dojść do tzw. zasklepienia złoża – to sytuacja, w której zanieczyszczenia organiczne, siarkowodór lub mangan tworzą trudną do usunięcia warstwę, blokującą przepływ wody i uniemożliwiającą prawidłowe działanie filtra. W takim przypadku wymiana złoża w odżelaziaczu staje się konieczna, ponieważ samo przepłukanie nie wystarcza, by przywrócić jego sprawność.
Nieprawidłowa eksploatacja i zmiana składu wody
Odżelaziacz wymaga regularnej regeneracji złoża oraz kontroli sprawności poszczególnych elementów (np. zaworu sterującego, układu inżektorowego, napowietrzania). Więcej na temat eksploatacji i konserwacji odżelaziaczy wody przeczytasz, klikając w link: https://www.dostudni.pl/eksploatacja-i-konserwacja-odzelaziaczy-do-wody,b59.html.
A co jeśli urządzenie przestaje dostarczać dobrej jakości wodę, mimo że dbasz o jego serwisowanie? Nawet najlepszy system może przestać działać, gdy zmieni się skład wody. Dotyczy to szczególnie ujęć głębinowych. Jeśli woda z czasem staje się bardziej zasobna w żelazo, czy mangan — wcześniej dobrany odżelaziacz może być już niewystarczający.
Co zrobić, gdy odżelaziacz nie działa?
Jeśli odżelaziacz wody przestaje działać po krótkim czasie od montażu, skonsultuj się z fachowcem – profesjonalna firma sprawdzi stan urządzenia i zidentyfikuje problem. Z kolei, kiedy urządzenie jest poprawnie eksploatowane i serwisowane, przeszkodą w prawidłowym działaniu może okazać się zmiana parametrów wody. W tej sytuacji może być potrzebne zlecenie analizy wody, najlepiej w akredytowanym laboratorium.
Natomiast, jeśli odżelaziacz nie był długo serwisowany, sprawdź stan techniczny urządzenia – prawdopodobnie potrzebna będzie wymiana złoża lub przegląd zaworu sterującego. Rozważ także budowę własnego odżelaziacza – w niektórych przypadkach domowe systemy sprawdzają się równie dobrze jak te fabryczne. Zobacz, jak zrobić samodzielnie odżelaziacz wody, klikając w ten link:https://www.dostudni.pl/eksploatacja-i-konserwacja-odzelaziaczy-do-wody,b59.htm. Pamiętaj, że odżelaziacz wody to skuteczne urządzenie, ale tylko wtedy, gdy jest dobrze dobrany, odpowiednio zainstalowany i regularnie serwisowany.