Wybierając podłogi zazwyczaj stawiamy na efektowność i funkcjonalność. Nic więc dziwnego, że drewniane podłogi nie tracą popularności. Wraz ze wzrostem oczekiwań klientów na rynku zaczęły się pojawiać coraz to nowe propozycje. Która podłoga jest najlepsza? Rozważmy wady i zalety różnych rodzajów podłóg drewnianych.

Wybierając podłogi zazwyczaj stawiamy na efektowność i funkcjonalność. Nic więc dziwnego, że drewniane podłogi nie tracą popularności. Wraz ze wzrostem oczekiwań klientów na rynku zaczęły się pojawiać coraz to nowe propozycje. Która podłoga jest najlepsza? Rozważmy wady i zalety różnych rodzajów podłóg drewnianych.

 

Rodzaje podłóg drewnianych

Najbardziej popularne wersje podłóg drewnianych to:

  • – parkiet
  • – mozaika
  • – deski podłogowe
  • – panele drewniane

Każda z tych propozycji ma swoje wady i zalety. Aby dokonać wyboru rozważyć trzeba przede wszystkim nasze oczekiwania, fundusze jakimi dysponujemy, a także przeznaczenie pomieszczenia, w którym znajdować ma się podłoga.

 

Ogólne zalety podłóg drewnianych

Podłogi drewniane to przede wszystkim inwestycja na lata. Twarde, mocne gatunki drewna nawet podczas częstego użytkowania będą odporne na wgniecenia i uszkodzenia. Odpowiednio pielęgnowane będą nam służyły przez długi czas. Wygląd takiej podłogi jest równie zadowalający. Mimo, iż drewno uchodzi za tworzywo ekskluzywne sprawdzi się w każdym wnętrzu. Niezaprzeczalną zaletą jest również szeroka gama kolorystyczna podłóg drewnianych. Drewno dostać można od niemalże białego koloru, poprzez beże, brązy, aż po kolory czarne. Dla osób, którym nie wystarczą podane odcienie stworzono impregnaty mogące nieco zmienić barwę drewna, zabieg ten nazywany jest bejcowaniem. Aby nadać podłodze fantazyjne wzory można zastosować intarsje tj. wykładanie powierzchni drewna innym jego gatunkiem. Przekonanie, że podłogi drewniane to możliwość jedynie do salonu, ewentualne sypialni jest błędne. Odpowiednie gatunki drewna np. lapacho to idealne rozwiązanie do toalety czy kuchni, gdyż drewno to jest odporne na wilgoć. Pamiętajmy też, że drewno to idealne rozwiązanie dla alergików.

 

Ogólne wady podłóg drewnianych

Podłogi drewniane to duży wydatek nie tylko jednorazowy, lecz także stały. Podłogę trzeba zaimpregnować i dodatkowo inwestować w specjalne płyny do czyszczenia i polerowania. Drewno, które nie jest zabezpieczone lub jest źle dobrane do panujących warunków może się odkształcać np.: tworząc szczeliny pod wpływem wilgoci. Jeżeli zdecydujemy się na lakierowaną podłogę musimy być gotowi na widoczne i rzucające się w oczy rysy powstałe w wyniku np.: przesunięć mebli. Ułożenie drewnianej podłogi jest również wiele bardziej skomplikowane niż zamontowanie innego rodzaju nawierzchni.

 

Parkiet- dla kogo? Wady i zalety

Parkiety tworzone są jedynie z twardych gatunków drewna. Oznacza to, że odpowiednio zadbany parkiet będzie trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Śmiało można więc układać go w pokojach codziennego użytku, tam gdzie spędzamy mnóstwo czasu. Istnieje wiele rodzajów parkietów, można je układać w różne kształty i sposoby. Zaletą tych możliwości jest różnorodność i dekoracyjność powstałej podłogi. Sprawdzi się ona np.: w salonie.

Parkiety otrzymujemy z drewna litego, mają one więc mniejszą odporność na czynniki biologiczne niż drewna klejone.

 

Mozaika

Jest to odmiana parkietu, posiada więc podobne wady i zalety. Cechują ją małe elementy drewna litowego naklejone na siatkę lub papier, elementy układane są według określonego wzoru. Główną zaletą jest bardzo dekoracyjny i efektowny wygląd.

Deski podłogowe

Dostępne w dwóch wersjach: surowej, którą trzeba oszlifować i zabezpieczyć np.: lakierem lub w wersji fabrycznej, która jest całkowicie wykończona. Plusem jest możliwość porycia bejcą oraz w przypadku wersji surowej możliwość zadbania o jakość wykończenia. Deski podłogowe wykonane są z drewna drzew iglastych, dlatego nie powinny znajdować się w pomieszczeniach wilgotnych.

 

Panele drewniane

Niewątpliwą zaletą jest różnorodność paneli dostępnych na rynku, a także możliwość wielokrotnego odnawiania. Na rynku dostępne są wersje lakierowane, olejowane, a także surowe. To my wybieramy, na co się decydujemy. Podłoga jest trwała i estetyczna.

Uniwersalność drewnianych podłóg sprawiła, że motyw ten nigdy nie wyjdzie z mody. Niezależnie, którą wersję wybierzemy podłoga taka będzie uchodziła za gustowną i stylową. Jeżeli zadbamy odpowiednio o nawierzchnię na pewno będziemy zadowoleni z jej jakości. Najważniejsze, aby dopasować rodzaj drewna do pomieszczenia.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły