Wybudowanie własnego domu jednorodzinnego jest poważną decyzją, która powinna być także dobrze przemyślana i zaplanowana. Od czego powinniśmy zacząć budowę? Na jaki czas jej realizacji musimy się przygotować? Kiedy najlepiej zacząć prace? Z jakimi wydatkami musimy się liczyć?

Koszty związane z budową domu jednorodzinnego nie są obecnie bardzo wysokie - w podobnej cenie możemy znaleźć mniejsze mieszkania w dużych miastach. Musimy jednak pamiętać o tym, że budowa domu jest poważnym przedsięwzięciem, które może się nie powieść bez odpowiedniego przygotowania.

Przed rozpoczęciem budowy domu

Zanim zdecydujemy się na wybudowanie własnego domu jednorodzinnego, musimy przede wszystkim zająć się szeregiem spraw formalnych. Nie możemy jednak zaniedbywać tego etapu, ponieważ błędy popełnione właśnie wtedy mogą spowodować poważne problemy w późniejszych fazach realizacji inwestycji.

Przede wszystkim powinniśmy dysponować odpowiednią działką do budowy domu. Jeśli dopiero jej poszukujemy powinniśmy wrócić uwagę na Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego albo wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy, aby wiedzieć, jakie inwestycje mogą być realizowane na danej parceli, a także co może znajdować się w jej okolicy.

Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego. Dzisiaj budowa domu najczęściej opiera się na projektach gotowych - są dostępne w szerokiej gamie wariantów do wyboru, są niedrogie (zobacz ile kosztuje projekt domu) oraz łatwo dostępne, ponieważ możemy zamówić je nawet przez internet i otrzymać w ciągu paru dni.

Zajmujemy się także takimi formalnościami jak zgłoszenie zamiaru budowy. Tutaj musimy też pamiętać o innych formalnościach, na przykład o geodecie oraz o przyłączach do mediów.

Kiedy najlepiej zacząć prace?

Najczęściej budowa domu rozpoczną się jesienią albo wiosną. Te pory roku są najkorzystniejsze do rozpoczęcia prac budowlanych, ponieważ wyróżniają się dość umiarkowaną pogodą, która ma duże znaczenie w przypadku prac mokrych - z betonem i tynkiem.

Warto jednak wskazać, że obecnie można także budować domy w technologii suchej, czyli na przykład domy szkieletowe czy domy drewniane z bali. W tym przypadku czas rozpoczęcia prac nie ma już tak dużego znaczenia.

Od czego powinniśmy zacząć budowę?

Dzisiaj budowa domu jednorodzinnego może odbywać się na dwa sposoby - metodą gospodarczą albo możemy zlecić ją całkowicie zewnętrznym wykonawcom. Najczęściej jednak inwestorzy indywidualni decydują się na system gospodarczy w połączeniu ze zleceniem określonych prac zewnętrznym firmom.

W zależności od wybranego projektu domu (zobacz jak wybrać projekt domu) można wykonać samodzielnie prace takie jak murowanie ścian czy prace wykończeniowe. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bez wiedzy oraz bez czasu trudno nam będzie zrealizować nawet dość prosty projekt.

Najczęściej dokładny wykaz prac związanych z budową domu wraz z ich czasem trwania można znaleźć w projekcie - to pozwala na zaplanowanie jego realizacji krok po kroku.

Jak długo trwa budowa domu?

Czas budowy domu jednorodzinnego jest zależny od szeregu różnych czynników, w tym od metrażu domu, od wyboru technologii budowlanej, od metody budowy - gospodarczej czy zleconej zewnętrznemu wykonawcy.

W przypadku domów szkieletowych czy drewnianych czas realizacji to nawet parę miesięcy, a nawet kilka tygodni. Gdy jednak chodzi o najpopularniejszą technologię murowaną, musimy najczęściej liczyć się z minimum rokiem, chociaż czas ten można skrócić.

Z jakimi kosztami budowy domu musimy się liczyć?

Trudno także jednoznacznie wskazać, ile może kosztować budowa domu. Na ostateczne koszty wpływa również szereg kwestii (wlicza się w to także adaptacja projektu). Najczęściej jednak wybudowanie mniejszego domu jednorodzinnego o metrażu około 100m2 to koszt od 200 000 złotych do 300 000 złotych.

Jeśli chcemy uzyskać dokładne informacje o tym, ile może wynieść nas realizacja takiej inwestycji, warto zdecydować się na projekt domu wraz z kosztorysem - w ten sposób możemy z dużą precyzją określić, jakie będą wydatki związane z jego realizacją na każdym jej etapie.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły