Brukarstwo to fach, który wymaga od osób go wykonujących dużej wiedzy i precyzji. Źle ułożona kostka brukowa nierzadko bywa powodem frustracji właściciela domu. Jej rozmieszczenie jest trudnym zadaniem i łatwo o pomyłkę na każdym z jego etapów.

Brukarstwo to fach, który wymaga od osób go wykonujących dużej wiedzy i precyzji. Źle ułożona kostka brukowa nierzadko bywa powodem frustracji właściciela domu. Jej rozmieszczenie jest trudnym zadaniem i łatwo o pomyłkę na każdym z jego etapów. Gdy zostanie ono wykonane poprawnie, kostka będzie wówczas zdobić pobliski teren i uczyni go bardziej funkcjonalnym. Warto poznać tę branżę trochę głębiej, aby wiedzieć, jakich efektów pracy powinniśmy spodziewać się po odpowiednich fachowcach. W tym artykule przedstawimy kilka głównych błędów, które najczęściej popełniają ludzie odpowiedzialni za ułożenie kostki – zapraszamy do lektury.

Brak indywidualnego podejście do klienta – błąd nr 1

Wielu brukarzy, a szczególnie tych długo pracujących w branży, podchodzi do wykonywanego zadania w rutynowy sposób. Jest to zgubne, gdyż każda inwestycja jest trochę inna. Współcześnie kostka brukowa wytwarzana jest w wielu kształtach, co determinuje też sposób jej układania. Niektórzy brukarze o tym zapominają i działają na podstawie wypracowanych przez lata schematów, które często są przestarzałe.

Co więcej, współczesne kompozycje wykonywane z użyciem kostki brukowej są o wiele bardziej skomplikowane, gdyż dostępna jest znacznie większa ilość różnych jej rodzajów. Z tego względu firma brukarska powinna dysponować profesjonalnym sprzętem – niektórzy fachowcy nadal nie dostrzegają tego problemu. Z tego powodu używają starych, nieodpowiednich narzędzi, które są niewystarczające do uzyskania obiecanego efektu.

Niestaranne przygotowania – błąd nr 2

Sposób uszykowania powierzchni do układania kostki zależy od rodzaju ziemi. Z tego powodu przed rozpoczęciem prac trzeba zbadać glebę i określić jej parametry. Nie każdy brukarz podchodzi do tego etapu prac z odpowiednią starannością – powód? Oszczędność, a niekiedy też i lenistwo. Zazwyczaj na pomiar gleb stać głównie duże przedsiębiorstwa, lecz konsekwencje takich błędów są jednakowe zarówno dla nich, jak i dla osób prywatnych – wypiętrzona, odbarwiona kostka i przez to szpetny wygląd nawierzchni. Odnotowano już wiele przypadków, gdy bruk został położony na glebę, pod którą, jak się później okazało, płynęły zanieczyszczone wody gruntowe wchodzące w reakcję z grubą warstwą gliny. Efektem były zacieki, a nawet zmiana wizualna całej kostki!

Źle ułożona kostka – błąd nr 3

Niewłaściwy układ nawierzchni zawsze prowadzi do jej zniszczenia. Gdy odległość między kostkami przekroczy 3 mm, powstają wówczas poważne uszkodzenia krawędzi. Niestety, niekiedy brukarzom zdarza się popełnić również i ten błąd!

Brak planu – błąd nr 4

Planowanie to podstawa. Brukarz, który nie planuje, zawsze popełnia błędy. To zbyt precyzyjna praca, aby można było działać „spontanicznie”. Brak projektu aranżacji kończy się niedoborem materiału w środku prac lub miernym efektem końcowym. Niektóre firmy brukarskie, szczególnie te amatorskie, nie wykonują takiego planu.

Zła podbudowa i nieodprowadzanie wody – błąd nr 5

Niestety, niekiedy można odnotować też i te dwa błędy. Brukarz, który nie przyłoży się do utwardzenia podłoża i źle wykona podbudowę, sprawi, że po pewnym czasie cała nawierzchnia będzie nierówna, a następnie się zapadanie. Bez odpowiedniej podbudowy niemożliwe jest, aby grunt był stabilny i przesiąkliwy. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy prowadzić negocjację z firmą brukarską.

Odprowadzenie wody to kolejny ważny zabieg, który też dość często bywa przeprowadzany błędnie. Jego właściwe wykonanie gwarantuje, że nawierzchnia będzie w odpowiednim stanie przez wiele lat. Każda profesjonalna firma brukarska wie, że woda musi odpływać na zewnątrz posesji. W przeciwnym wypadku grunt się zapadnie, powstanie pleśń i grzyb.

Pamiętaj o tych błędach, a unikniesz wyboru złej firmy brukarskiej!

Wymienione w tym artykule „potknięcia” brukarzy mogą być przewodnikiem dla każdego, kto szuka odpowiednich fachowców. Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania wspomnianej firmy, sprawdź ją pod kątem wymienionych wyżej punktów– to dobry początek, aby znaleźć profesjonalną ekipę.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły