Plamy z wina na kanapie, czy herbata rozlana na dywanie mogą spędzać sen z powiek niejednej gospodyni domowej. Tymczasem chwila nieuwagi wcale nie musi oznaczać konieczności wymiany tapicerki. Podpowiadamy, jak domowymi sposobami poradzić sobie z najczęstszymi plamami!

Plamy z czerwonego wina i innych rodzajów alkoholu

Na tego typu zabrudzenia najlepiej działa roztwór soli kuchennej. Jeśli zdarzy Ci się zaplamić tapicerkę lub dywan czerwonym winem, jak najszybciej posyp to miejsce solą a następnie zapierz. Nie powinien zostać nawet ślad!

Plamy z atramentu i rozlanego długopisu

To prawdziwa zmora każdej osoby pracującej w biurze! Wystarczy chwila nie uwagi, by zabrudzić drogą garsonkę atramentem z cieknącego długopisu. Tego trudnego do usunięcia zabrudzenia pozbędziesz się za pomocą kwasku cytrynowego lub świeżej cytryny. Jeśli plama jest już stara i zaschnięta wywabisz ją zsiadłym mlekiem. Pamiętaj, by do zapierania korzystać z chłodnej wody!

Zabrudzenia z farb i lakierów

O plamy łatwo jest w każdej sytuacji. Nawet malując paznokcie możesz pobrudzić lakierem spódnicę czy bluzkę. Im szybciej potraktujesz takie zabrudzenie denaturatem lub terpentyną, tym łatwiej się go pozbędziesz. Farby olejne usuniesz roztworem amoniaku i ciepłej wody delikatnie wcieranym w tkaninę. Całość spłucz na koniec letnią wodą. Więcej o domowym zastosowaniu amoniaku znajdziesz tutaj https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/narzedzia-i-artykuly/porzadki-i-chemia/artykuly-do-czyszczenia-i-pielegnacji/gabki/domowe-zastosowanie-i-wlasciwosci-amoniaku.html .

Plamy z krwi

Może się zdarzyć, ze lekkie skaleczenie okaże się silnie krwawić. Powstałe z tego powodu zabrudzenia zmyjesz zimną wodą z dodatkiem soli kuchennej. Tutaj również sprawdzi się amoniak oraz odrobina mydła.

Plamy z dżemu i czekolady

Śniadanie podane do łóżka? Czemu nie, tylko jak później pozbyć się uporczywych plam ze słodkiego dżemu i czekolady? Nic prostszego! Wystarczy użyć gąbki nasączonej słabym roztworem proszku do prania i ciepłej wody. Można wykorzystać również kilka kropli gliceryny, a całość przepłukać w wodzie z mydłem.

Zabrudzenia po kawie

Do trudnych w usunięciu zabrudzeń należą także plamy po kawie. Jeśli znajdziesz je na swoim ulubionym obrusie nie musisz się załamywać! Jeśli są świeże – wystarczy przepłukać je w wodzie z dodatkiem gliceryny lub amoniaku. Starsze zaplamienia należy zwilżyć i pocierać szmatką nasączoną amoniakiem. Następnie tkaninę trzeba wyprasować i po plamie!

Plamy z pomadki

Przed snem rozbierałaś się w pośpiechu i dopiero rano zauważyłaś, że pobrudziłaś ulubioną bluzkę pomadką? Szminkę oraz inne kolorowe kosmetyki usuniesz ciepłą wodą z mydłem i spirytusem.

Plamy po użyciu perfum

Perfumy bywają tłuste i mocno alkoholowe, co sprawia, że spryskiwane nimi tkaniny szybko się niszczą. Jeśli jednak zdarzyło Ci się zaplamić jedwabną bluzkę ulubionym zapachem jak najszybciej przepłucz ją w roztworze ciepłej wody z gliceryną.

Zabrudzenia z trawy

Jeśli Twoje dzieci uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu, zapewne często musisz zmagać się z tego typu plamami. Usuniesz je za pomocą spirytusu i bardzo gorącej wody.

Plamy potu

Żółtawe zabrudzenia pod pachami koszulek usuniesz zapierając je octem lub słabym roztworem amoniaku i letniej wody.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły