Komin jest inwestycją długoterminową, dlatego dobrze jest wybrać odpowiedni i prawidłowo go zamontować. Niestety, bardzo łatwo jest popełnić błędy przy wyborze komina. Co zatem wziąć pod uwagę, by uniknąć problemów i sprawić, że komin będzie służył długo i z maksymalną wydajnością? Podpowiadamy.

Dopasuj komin do pieca

Aby prawidłowo działać, piec potrzebuje komina, który będzie dopasowany do jego właściwości. Należy pamiętać, że wielkość komina powinna odpowiadać rozmiarowi wylotu pieca. Reguła „im większy, tym lepszy” w przypadku kominów się niestety nie sprawdza. Przy wyborze odpowiedniego komina trzeba także wziąć pod uwagę wydajność pieca. Wysokowydajne piece i kominki potrzebują wysokowydajnych kominów, czyli takich, które mają izolację. Jeśli wybrałeś czysto dekoracyjny kominek, wówczas nieizolowany komin będzie jak najbardziej na miejscu. Jeśli jednak masz piec, który służy do utrzymania ciepła w całym domu, potrzebujesz specjalistycznego, izolowanego komina. W zależności od tego, jakie są wymagania twojego pieca, możesz wybrać komin murowany lub kominy systemowe.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przy wyborze komina priorytetem powinno być dla ciebie bezpieczeństwo. Innymi słowy, twój nowy komin musi spełniać odpowiednie standardy, tak byś nie musiał obawiać się pożaru ani zanieczyszczenia powietrza w twoim domu. W zależności od tego, czy wybrałeś komin murowany, czy też nowszą technologię systemów kominowych, musisz pomyśleć o odpowiednim wkładzie kominowym. Istnieją wkłady stalowe i ceramiczne – a każdy z nich ma swoje zalety. Jeśli nie jesteś fachowcem w dziedzinie kominów, zasięgnij rady fachowca, który wybierze idealny wkład do twojego komina.

Rozgrzej swój komin

Bez względu na to, czy jesteś dumnym posiadaczem komina murowanego, czy też komina ceramicznego, musisz pamiętać o tym, by właściwie o niego dbać. Oznacza to nie tylko stałe przeglądy i czyszczenie, ale też rozpalanie pieca do wysokiej temperatury nawet wtedy, gdy tego nie potrzebujesz. Komin potrzebuje bowiem ciepła, aby pozostać czystym i wolnym od korozyjnej wilgoci. Nie bój się odpalić pieca także poza sezonem – przynajmniej od czasu do czasu. Dzięki tej praktyce utrzymasz komin w dobrej formie przez cały rok.

Zapobiegaj zamiast naprawiać

Kominy muszą być odporne na związki korozyjne, ekstremalne temperatury i powtarzające się cykle ogrzewania i chłodzenia. Za każdym razem, gdy komin się nagrzewa, materiały, z których jest zbudowany, się rozszerzają, a gdy stygnie, kurczą się. Ten ciągły ruch daje się we znaki uszczelnieniom, spoiwom i samym materiałom konstrukcyjnym. Co więcej, w kominie gromadzić się mogą łatwopalne złogi sadzy, które mogą spowodować pożar. Aby zabezpieczyć komin, należy przeprowadzać kontrole i czyszczenie komina co najmniej raz w roku. Dzięki tej regularnej konserwacji twój komin będzie służył długo i bezproblemowo.

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły