Sztukateria kojarzy się większości z nas z zamierzchłymi epokami w aranżacjach wnętrz, z pomieszczeniami pałacowymi i stylizowanymi. Niegdyś zdobiła arystokratyczne salony i hole. Była synonimem elegancji i luksusu. Z czasem moda na misterne ornamenty na sufitach czy zgrabne listwy na ścianach po prostu minęła. Dziś sztukateria triumfalnie powraca do wystroju wnętrz. Jak ją wykorzystać, aby stworzyć oryginalną aranżację?

1. Dekoracja monochromatycznych ścian

Monochromatyczne, jednokolorowe ściany w salonach czy pokojach dziennych są znakiem naszych czasów. Minimalizm jest w cenie, ale można go nieco zmodyfikować i dostosować do nowoczesnych pomysłów aranżacyjnych. Pomoże nam w tym sztukateria ze styropianu. Może ona wyglądać gustownie i przetrwać długie lata.

W przypadku monochromatycznych ścian, używając sztukaterii, można stworzyć spójną kompozycję cieszącą oko. Układające się w prostokąty i kwadraty listewki sztukaterii, w salonie utworzą ramy i wykreują ciekawe miejsce na wyeksponowanie dzieł sztuki, luster lub telewizora. W modzie są elementy sztukaterii w kolorze ścian, jak i o kilka tonów jaśniejsze bądź ciemniejsze. Jedyne, czego trzeba unikać, to kontrastowych, krzykliwych zestawień, które nie będą prezentować się elegancko.

2. Stylowy eklektyzm

Sztukateria pokryta błyszczącą bejcą lub farbą będzie pasować do wnętrz w stylu glamour, odzwierciedlających stylowy eklektyzm. Oprócz sztukaterii na ścianach dobierzmy do wnętrza nowoczesne w swojej formie meble, które będą stanowić kontrast. Do przyklejenia sztukaterii wewnętrznej na ścianę potrzebny będzie specjalny, trwały klej o wysokiej sile spajania, który oferują producenci sztukaterii, m.in. Orac Decor, Creativa czy Mardom Decor.

3. Sztukateria sufitowa na ścianie

Sztukateryjne elementy, takie jak styropianowe i gipsowe rozety najczęściej były umieszczane na sufitach, w towarzystwie imponujących, rozłożystych żyrandoli. Jednak można zadziałać przewrotnie i przełamać kompozycję, umieszczając taką sztukaterię na ścianie. To zabawa dla tych, którzy lubią we wnętrzach innowacyjność. Rozety sztukaterii na ścianach najlepiej odnajdą się w romantycznych przestrzeniach. Możemy je przykleić do ścian niesymetrycznie i pomalować na ten sam odcień, co ścianę. Dzięki temu uzyskamy efekt 3D, który będzie mocnym elementem dekoracji pomieszczenia. Taka ozdoba ścienna świetnie sprawdzi się w sypialni, nad wezgłowiem łóżka.

4. Sztukateria w duecie z tapetą

Umiejętne łączenie ze sobą różnych instrumentów dekoracji ścian i sufitów pozwala na wykreowanie oryginalnej aranżacji. Tak wygląda to w przypadku zestawienia ze sobą sztukaterii wewnętrznej z tapetami. Tapetę umieszczamy wówczas w ramach stworzonych przez listewki sztukaterii. Taka kompozycja dodaje aranżacji głębi. Można ją zastosować w salonie, choć o wiele lepiej wygląda ona nad sypialnianym łóżkiem. W parze ze sztukaterią najlepiej prezentują się tapety ozdobione motywami roślinnymi, lekko połyskujące i bardzo eleganckie. Ważne jest odpowiednie wykończenie na dole za pomocą białych listew przypodłogowych.

5. Barwna sztukateria

Kto powiedział, że sztukateria musi być biała? Nic podobnego! Zarówno sztukateria wewnętrzna, na ścianę, jak i sztukateria sufitowa może być wykonana w niebanalnym kolorze. Do sztukateryjnych zdobień doskonale pasują rozbielone pastele, ale wyraziste, szlachetne barwy jak fiolet czy butelkowa zieleń, również mogą być doskonałym elementem aranżacyjnym. W takim przypadku będą one przyciągały wzrok i same w sobie staną się ozdobą naszych ścian i sufitów.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem www.yourdecor.pl

Zdjęcie z zasobów creativa.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki