Beton lekki swoją nazwę oraz popularność zawdzięcza niewielkiemu ciężarowi objętościowemu, który wynosi od 800 do 2000 kg/m3. Jest to masa nawet trzy razy mniejsza niż ta posiadana przez beton tradycyjny. Beton lekki jest stosowany we wszystkich miejscach, gdzie jego ciężar ma szczególne znaczenie. Umieszcza się go m.in. na dachach, stropach oraz przy płytach ściennych.

Beton lekki i jego właściwości

Beton lekki, oprócz swojej niskiej wagi, posiada także dobre właściwości termoizolacyjne oraz dźwiękoszczelne. Jego produkcją zajmują się dobre betoniarnie, takie jak np. uznana w branży betoniarnia Hydrobudowa-1. Umieszczany na dachach oraz stropach chroni więc całą konstrukcję przez nadmiernym nagrzewaniem się za pośrednictwem promieni słonecznych. Używa się go także do produkowania prefabrykatów, spośród których warto wymienić bloczki ścienne, nadproża oraz bloczki betonu komórkowego. Jego kolejną zaletą jest także znacznie szybsze wiązanie niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego, ciężkiego betonu. Używa się go więc także do wykonywania wylewek w celu wyrównania podłoża. Beton lekki dzięki szybszemu wiązaniu umożliwia chodzenie po jego powierzchni już po dwóch dniach od jego wylania. Po trzech dniach może być z kolei dodatkowo obciążany. Dodatek mieszanki styropianowej do betonu lekkiego pozwala z kolei na znaczne ograniczenie hałasu.

Beton lekki i jego zastosowanie

Beton lekki najczęściej używany jest w budownictwie. Wykorzystuje się go do umieszczania na dachach i stropach budynków, które ze względu na swoją konstrukcję, nie mogą posiadać nadmiernego obciążenia. Beton lekki znalazł swoje zastosowanie także jako materiał służący do tworzenia warstw izolacyjnych. Bardzo często używa się go zamiast styropianu pod posadzką oraz w miejscach spadkowych na dachach oraz stropach budynków. Taki beton jest dodatkowo wzbogacony dodatkiem kulek wykonanych ze styropianu lub lekkich kruszyw sztucznych. Ich dodatek sprawia, że obniża się jego ciężar właściwy, a poprawie ulegają jego właściwości termoizolacyjne oraz właściwości tłumienia dźwięków. Innym rodzajem betonu lekkiego jest tzw. beton jamisty, który charakteryzuje się otwartą strukturą oraz dobrą przepuszczalnością wilgoci i powietrza. Beton jamisty jest lekki, gdyż nie zawiera piasku. Stosowany jest w miejscach, w których szczególne znaczenie ma przepuszczalność wody oraz powietrza. Znajdziemy go m.in. na parkingach, drogach oraz pod chodnikami. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest dobre odprowadzanie wody do gruntu. Beton lekki jamisty jest także mrozoodporny, dzięki czemu z powodzeniem może być użytkowany na zewnątrz.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły