W ostatnich latach na rynku nieruchomości obserwuje się coraz większe zainteresowanie segmentami. Są one chętnie wybierane przez osoby poszukujące własnego lokum. Tradycyjne mieszkania w blokach tracą z kolei na popularności na rzecz segmentów. Jakie są podstawowe różnice między mieszkaniami w blokach i segmentami?

Powierzchnia i ilość kondygnacji

Mieszkania w blokach występują w wielu rozmiarach. Najpopularniejsze są kawalerki, które kupują młode osoby oraz duże mieszkania, których nabywcami są najczęściej rodziny z dziećmi. Bez względu na metraż, mieszkania w blokach mają jedną cechę wspólną: najczęściej usytuowane są na jednym piętrze. Segmenty z kolei bardziej przypominają domy wolnostojące i zazwyczaj mają większą powierzchnię użytkową. Posiadają także co najmniej dwa piętra, piwnicę oraz garaż. Właśnie z tego względu są najczęściej wybieranymi nieruchomościami przez osoby mające dzieci. Duża powierzchnia mieszkalna, oddzielenie strefy dziennej od nocnej sprawia, że segment jest bardziej komfortowy do zamieszkania dla wieloosobowej rodziny. Takie segmenty oferuje przykładowo przedsiębiorstwo budowlane Eko Dom.

Przydomowy ogród i osobne wejście do domu

Posiadacze mieszkań w bloku zwykle marzą o tym, by mieć własny ogród. Niestety, współczesne blokowiska nie dają takiej możliwości wszystkim swoim mieszkańcom. Na ogródek mogą liczyć jedynie osoby mieszkające na parterze. Takiego problemu nie mają ci z nas, którzy zdecydują się na zakup segmentu. Każdy mieszkaniec osiedla złożonego z domków jednorodzinnych ma bowiem wydzielony prywatny ogród, miejsce parkingowe oraz osobne wejście do domu. Taki kawałek ziemi jest oddzielony od sąsiednich segmentów ogrodzeniem i jego właściciel może go dowolnie zaaranżować. Tę wolną przestrzeń można np. przeznaczyć na uprawę roślin, stworzyć mały placyk zabaw dla dzieci, ustawić meble ogrodowe i delektować się wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

Prywatność i relacje międzysąsiedzkie

Segmenty zazwyczaj tworzą niewielkie osiedla mieszkalne, na których znają się praktycznie wszyscy mieszkańcy. Zapewnia to bezpieczeństwo, sprzyja zawieraniu nowych znajomości oraz lepszym stosunkom międzysąsiedzkim. Takiego komfortu nie dają z kolei mieszkania w blokach, zwłaszcza tych dużych. Mieszkając w blokowiskach, bardzo często nie znamy imion nawet naszych sąsiadów. Zazwyczaj mieszkańcy bloków są także bardziej nieufni, co nie sprzyja zawieraniu z nimi nowych znajomości. Wiele osób mieszkających w blokach narzeka także na zbyt małą prywatność, cienkie ściany nie sprzyjają bowiem jej zachowaniu. Takiego problemu nie mają natomiast właściciele segmentów, które cenione są m.in. za wysoki poziom prywatności.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki