Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest alternatywą dla konwencjonalnych szamb betonowych. Ci, którzy zastanawiają się nad zbudowaniem przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków, chcieliby jednak wiedzieć, czy taka inwestycja jest opłacalna i kiedy zwrócą się środki zainwestowane w taki system?

Dlaczego warto inwestować w przydomowe oczyszczalnie ścieków? Jaki jest zwrot z inwestycji?


Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest alternatywą dla konwencjonalnych szamb betonowych. Ci, którzy zastanawiają się nad zbudowaniem przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków, chcieliby jednak wiedzieć, czy taka inwestycja jest opłacalna i kiedy zwrócą się środki zainwestowane w taki system?

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Nowoczesna, przydomowa oczyszczalnia ścieków VH, oferowana w Polsce m.in. przez firmę ekohouse-oczyszczalnie.pl, to efektywne, niezawodne rozwiązanie o kompaktowych wymiarach, które pozwala na odprowadzanie ścieków dla budynków, w których nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Właściciele takich nieruchomości nie są bynajmniej skazani na korzystanie z szamba i jego okresowe opróżnianie przy użyciu odpowiednich firm. Mogą zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków, gdzie oczyszczone nieczystości komunalne są rozsączane pod powierzchnią gruntu lub odprowadzane do pobliskich cieków wodnych.


Kiedy zwróci się inwestycja?

Jak wylicza firma ekohouse-oczyszczalnie.pl, zakup i montaż oczyszczalni przydomowej biologicznej, o średniej przepustowości dobowej 0,81 m3 na dobę, wynosi 11 000 zł. Dlatego wydaje się, że korzystniejszą cenowo opcją będzie wybór betonowego szamba o pojemności 10 m3, którego koszt zakupu i montażu wynosi 3 500 zł. Do tego jednak trzeba doliczyć koszt eksploatacji każdego z rozwiązań. Roczny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni to: koszt usuwania osadu czynnego wynoszący 190 zł i koszt energii elektrycznej równy 168 zł.
W przypadku wyboru szamba płaci się 190 zł za każdorazowy odbiór nieczystości - średnio 24 razy w roku. To 4560 zł za roczny koszt wywozu ścieków. W porównaniu z całkowitym kosztem 358 zł usuwania osadu z biologicznej, przydomowej oczyszczalni, jest on bardzo wysoki. Zakup i montaż oczyszczalni ścieków zwróci się zatem już po niecałych dwóch latach użytkowania.
Inne zalety inwestycji w biologiczną oczyszczalnię przydomową
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii przy budowie przydomowej, biologicznej oczyszczalni ścieków można dbać nie tylko o nasz komfort i budżet domowy, ale i o środowisko naturalne. Takie oczyszczalnie powinny mieć 3 lub 6-komorową konstrukcję i umożliwiać korzystanie ze wszystkich standardowych środków czyszczących. Przez to nie będzie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na specjalistyczne detergenty. W nowoczesnych oczyszczalniach nie ma już konieczności dodawania biopreparatów, a komfort ich użytkowania jest wysoki - pracują cicho i nie generują żadnych nieprzyjemnych zapachów.
Woda pościekowa z przydomowej oczyszczalni może być odprowadzana do rowu melioracyjnego lub do cieku wodnego, bez szkody dla środowiska. Można ją też zastosować jako wodę techniczną, do podlewania terenów zielonych.
Zbiornik oczyszczalni przydomowej jest nieduży i nie zajmuje dużo miejsca na posesji, a przy tym wykonany jest z odpornych materiałów, którym nie szkodzi działanie rozpuszczalników, kwasów, zasad i soli. Ma także wysoką odporność na korozję i pozostaje szczelny przez długie lata.