Posiadanie wanny i możliwość odpoczywania w pachnącej pianie po dniu pełnym wyzwań jest dla wielu osób marzeniem. Nic zatem dziwnego w tym, że wanny są kupowane zarówno do łazienek ogromnych, zwanych czasami pokojami kąpielowymi, jak i tych mniejszych, w których każdy centymetr się liczy.

Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: wanna wolnostojąca czy zabudowana. Zobaczmy, jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Wanna wolnostojąca – zalety i wady

Wanny wolnostojące przebojem podbijają serca wielu miłośników nowoczesnych rozwiązań wnętrzarskich. Co tu dużo mówić – takie wanny są po prostu trendy i świetnie wpisują się w nowoczesną stylistykę łazienek. Nadają wnętrzom luksusowego charakteru i pomagają w domowej łazience stworzyć klimat rodem ze SPA. Wanny wolnostojące są również świetnym wyborem do łazienek urządzanych w stylu retro lub w stylu klasycznym. Można bowiem bez kłopotu znaleźć wanny wolnostojące stylizowane, z giętymi nóżkami, które idealnie wpisują się w stary styl we wnętrzach.

Niestety wanny wolnostojące mają również swoje wady. Przede wszystkim wymagają dość dużo miejsca, bo jak sama nazwa wskazuje wanna wolnostojąca ma stać z dala od ścian, ewentualnie może być dostawiona do jednej z nich. Jeśli jednak mamy dość niewielką przestrzeń, to ustawienie wanny wolnostojącej może znacząco obniżyć funkcjonalność łazienki, a nawet zupełnie utrudnić korzystanie z innych umieszczonych tam sprzętów.

Poza tym montaż wanny wolnostojącej wymaga również montażu baterii łazienkowej wolnostojącej, a co za tym idzie odpowiedniego przygotowania instalacji wodno-kanalizacyjnej, zanim np. zostaną położone płytki. W związku z tym wybór wanny wolnostojącej, gdy wcześniej mieliśmy wannę zabudowaną, wiąże się z koniecznością grubszego remontu.

Wanna zabudowania – zalety i wady

Wannę zabudowaną doceniają wszyscy właściciele niewielkich łazienek. Możliwość wyboru spośród wanien o przeróżnych kształtach i rozmiarach pozwala dopasować rozmiar wanny do wielkości łazienki. Co więcej, możemy ją tak wpasować np. we wnękę pomiędzy ścianą a kominem, że wanna nie będzie zabierać zbyt wiele miejsca i łazienka będzie bardziej funkcjonalna.

Patrząc jednak na wannę zabudowaną od strony jej atrakcyjności stylistycznej musimy jasno powiedzieć, że nie „rzuca ona na kolana”. Trudno z niej zrobić główny element wnętrza, bo stanowi ona raczej element użytkowy, a nie designerski. Można ją jednak wykorzystać do tego, by uzupełniała całą aranżację i starać się tak skomponować pozostałe elementy w łazience, by tworzyły spójną całość.

Więcej na: https://silla.pl/Wanna-wolnostojaca-czy-zabudowana-blog-pol-1496401109.html

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki