Wykładziny dywanowe to świetny wybór do domu, gdy poszukujemy pomysłu na komfortową podłogę. Jeśli również chcesz zdecydować się na wykładzinę do sypialni, salonu czy pokoju dziecka, sprawdź razem z nami 3 rzeczy, o których warto pamiętać przy zakupie!

Przez niektórych uwielbiane, przez niektórych znienawidzone – wykładziny dywanowe, które dostępne są obecnie w wielu różnych wzorach, doskonale sprawdzają się w różnych pomieszczeniach. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup wykładziny dywanowej, powinniśmy sprawdzić różne oferty producentów i przeanalizować je nie tylko pod względem estetyki, ale również parametrów technicznych.

1. Materiały, z których wykonano wykładzinę
Wykładzina składa się zasadniczo z dwóch elementów, a mianowicie z podkładu oraz z runa, które znajduje się na podkładzie. Zastosowanie określonych materiałów wpływa na właściwości wykładziny dywanowej oraz na jej wygląd.

Aktualnie najbardziej popularne są wykładziny wykonane z tworzyw sztucznych – na podkładzie ze sztucznej juty oraz wykończone runem polipropylenowym, poliestrowym czy poliamidowym. Runo może być wtedy zarówno krótkie i dość szorstkie, jak i bardziej puszyste i miękkie – typu shaggy.

Gdy jednak chodzi nam o wykładziny bardziej komfortowe, wyciszające i ciepłe, warto poszukiwać tych wykonanych na podkładzie filcowym albo piankowym. To podkłady pogrubiające wykładzinę i dające jej większy komfort.

Poszukiwacze luksusowych wykładzin powinni zwrócić uwagę na te wykonane z wełny. Wełna jest bardziej wytrzymała od sztucznych materiałów, bardziej odporna na zabrudzenia oraz dobrze izoluje. Jej minusem jest jednak dość wysoka cena i konieczność specjalistycznego czyszczenia.

Zwrócimy też uwagę na gramaturę (wagę) runa. Im będzie ona wyższa, tym wykładzina będzie bardziej gęsta i wytrzymała, dlatego wykładziny o wyższej gramaturze rekomendowane są do pomieszczeń często używanych.

2. Wysokość runa
Jak już wspomnieliśmy, w sprzedaży znajdziemy wykładziny dywanowe zarówno o krótkim runie, jak i takie, które mają wysokie runo typu shaggy. Dobierajmy je przede wszystkim pod kątem miejsca zastosowania.

Wykładziny o krótkim runie sprawdzą się lepiej w pomieszczeniach często używanych, na przykład w salonie, w przedpokoju. Są łatwiejsze w czyszczeniu i dobrze sprawdzą się tam, gdzie ryzyko zabrudzeń jest największe. Z kolei wykładziny o runie wyższym, na przykład shaggy, lepiej sprawdzą się w sypialni czy w pokoju dziecka, gdzie ryzyko zabrudzenia nie jest tak duże.

Oczywiście, liczy się również efekt estetyczny – wykładzina o miękkim i grubym runie w sypialni sprawi, że pomieszczenie to będzie bardziej przytulne i komfortowe. Z drugiej strony pamiętajmy o tym, że wykładzina z wysokim runem jest trudniejsza w odkurzaniu, dlatego jej wyczyszczenie będzie zajmowało nam więcej czasu niż wykładziny mającej krótsze runo.

3. Odpowiedni wymiar
Gdy chcemy zakupić wykładzinę samodzielnie i także samodzielnie ją zamontować, pamiętamy o tym, aby dokładnie zmierzyć pokój, w którym ma się ona znaleźć. Nawet kilka centymetrów różnicy sprawi, że wykładzina nie będzie pasowała. Zatem podczas mierzenia zwróćmy uwagę również na wszelkie wnęki. Lepiej kupić nieco więcej wykładziny niż za mało.

Wszystkich poszukujących wysokiej jakości wykładzin dywanowych do domu oraz do biura zapraszamy do sklepu Carpet Zone. Oferuje on szeroką gamę markowych wykładzin dywanowych w przystępnych cenach. Zakupy możemy zrobić przez internet w sklepie on-line firmy albo zobaczyć jej asortyment na żywo w sklepie znajdującym się w Kielcach. Więcej informacji o ofercie znajdziemy na stronie internetowej: https://carpet-zone.pl/wykladziny.