Nawierzchnie ze żwiru są bardzo popularne i często stosowane jako zamiennik kostki brukowej. Wpływa na to niższa cena wykonania takiej nawierzchni i walory estetyczne.

Żwir występuje bowiem w różnych kolorach i stwarza wiele możliwości ciekawej aranżacji działki i ogrodu. Możemy wykonać ją jedynie ze żwiru, a możemy łączyć go z płytami betonowymi lub drewnianym podłożem. Dekoratorzy ogrodów prześcigają się w ciekawych pomysłach, dlatego warto zainspirować się ich propozycjami i stworzyć piękny i oryginalny design ogrodu. Prawidłowo wykonana nawierzchnia żwirowa będzie stabilna i solidna.

Wykonanie podłoża do nawierzchni żwirowej

Jeśli zależy nam na nawierzchni, która będzie służyła nam przez długie lata, musimy pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest żwir wysokiej jakości. Nie warto decydować się na kruszywo gorszego gatunku, ponieważ nawierzchnia musi wytrzymać ciężar samochodu i ciągły ruch. Dobry żwir spełnia surowe, polskie i europejskie normy, ponieważ jest kruszywem szeroko stosowanym w budownictwie. Dlatego jeśli szukasz dobrego i sprawdzonego żwiru, zajrzyj tutaj: cemex.pl/kopalnie-kruszyw-cemex-polska.aspx.

Drugą bardzo ważną rzeczą jest solidnie i dobrze wykonane podłoże, które zapewni stabilność i trwałość nawierzchni. Jeśli będą się po niej poruszały samochody, musi mieć co najmniej 15-20 centymetrową warstwę z ubitego tłocznia. Zasada budowania podłoża jest taka, że każda warstwa sięgająca w głąb ziemi musi mieć większy rozmiar ziaren. Wtedy podczas ubijania warstw ziarna będą się wzajemnie wypełniać i tworzyć lepszą stabilność. Jeśli robimy drogę ze żwiru, to jej środek powinien być na wysokości podłoża, natomiast krawędzie muszą być obniżone względem środka o 2,5 cm, na każde 60 cm szerokości drogi.

Właściwości żwiru jako kruszywa budowlanego

Żwir jest osadową skałą okruchową. Składa się z różnych skał i minerałów i występuje w całym kraju. Żwir może być pochodzenia morskiego, rzecznego, jeziornego i polodowcowego. Jest bardzo popularnym kruszywem budowlanym, a to ze względu na pewne jego właściwości. Ziarna żwiru są nieregularne i posiadają ostre krawędzie, dzięki czemu dobrze się klinują. Wyjątkiem jest tutaj żwir rzeczny, którego ziarna mają opływowy kształt. Z tego powodu nie są stabilne i źle się po nich chodzi. Oprócz nawierzchni, żwir jest używany także jako składnik betonów towarowych, jako materiał do podbudowy dróg oraz jako wsad do mas bitumicznych.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki