Nawierzchnie ze żwiru są bardzo popularne i często stosowane jako zamiennik kostki brukowej. Wpływa na to niższa cena wykonania takiej nawierzchni i walory estetyczne.

Żwir występuje bowiem w różnych kolorach i stwarza wiele możliwości ciekawej aranżacji działki i ogrodu. Możemy wykonać ją jedynie ze żwiru, a możemy łączyć go z płytami betonowymi lub drewnianym podłożem. Dekoratorzy ogrodów prześcigają się w ciekawych pomysłach, dlatego warto zainspirować się ich propozycjami i stworzyć piękny i oryginalny design ogrodu. Prawidłowo wykonana nawierzchnia żwirowa będzie stabilna i solidna.

Wykonanie podłoża do nawierzchni żwirowej

Jeśli zależy nam na nawierzchni, która będzie służyła nam przez długie lata, musimy pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest żwir wysokiej jakości. Nie warto decydować się na kruszywo gorszego gatunku, ponieważ nawierzchnia musi wytrzymać ciężar samochodu i ciągły ruch. Dobry żwir spełnia surowe, polskie i europejskie normy, ponieważ jest kruszywem szeroko stosowanym w budownictwie. Dlatego jeśli szukasz dobrego i sprawdzonego żwiru, zajrzyj tutaj: cemex.pl/kopalnie-kruszyw-cemex-polska.aspx.

Drugą bardzo ważną rzeczą jest solidnie i dobrze wykonane podłoże, które zapewni stabilność i trwałość nawierzchni. Jeśli będą się po niej poruszały samochody, musi mieć co najmniej 15-20 centymetrową warstwę z ubitego tłocznia. Zasada budowania podłoża jest taka, że każda warstwa sięgająca w głąb ziemi musi mieć większy rozmiar ziaren. Wtedy podczas ubijania warstw ziarna będą się wzajemnie wypełniać i tworzyć lepszą stabilność. Jeśli robimy drogę ze żwiru, to jej środek powinien być na wysokości podłoża, natomiast krawędzie muszą być obniżone względem środka o 2,5 cm, na każde 60 cm szerokości drogi.

Właściwości żwiru jako kruszywa budowlanego

Żwir jest osadową skałą okruchową. Składa się z różnych skał i minerałów i występuje w całym kraju. Żwir może być pochodzenia morskiego, rzecznego, jeziornego i polodowcowego. Jest bardzo popularnym kruszywem budowlanym, a to ze względu na pewne jego właściwości. Ziarna żwiru są nieregularne i posiadają ostre krawędzie, dzięki czemu dobrze się klinują. Wyjątkiem jest tutaj żwir rzeczny, którego ziarna mają opływowy kształt. Z tego powodu nie są stabilne i źle się po nich chodzi. Oprócz nawierzchni, żwir jest używany także jako składnik betonów towarowych, jako materiał do podbudowy dróg oraz jako wsad do mas bitumicznych.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły