Każdego roku na świecie publikowane są rankingi najbardziej przyjaznych miast. W zestawieniach tych najczęściej powtarzają się te same metropolie – to głównie Wiedeń, Kopenhaga, Toronto, Sydney, a czasami również Berlin i Helsinki.

Ciekawe jest to, dlaczego mieszkańcy cenią sobie właśnie te miasta i czym wyróżniają się one na tle innych. Wspomniane rankingi tworzone są nie na podstawie stabilności ekonomicznej czy politycznej, ale na bazie komfortu jego mieszkańców.

Na jakość życia w mieście wpływają nie tylko czynniki makro, jak stabilność polityczna czy ekonomiczna, ale także funkcjonalny projekt miasta oraz jego użyteczność dla mieszkańców. Jedną z ważnych spraw jest dostępność do usług, przede wszystkim związanych ze służbą zdrowia. Ilość szpitali, przychodni oraz gabinetów lekarskich znacząco wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców. Kolejna kwestia to komunikacja miejska i jakość podróżowania po mieście. Równie ważną rolę w życiu mieszkańców pełni przestrzeń publiczna i miejsca wypełnione zielenią.

 

Podróżowania po mieście

Komunikacja w dużych aglomeracjach jest bardzo ważna, pozwala przemieszczać się między dzielnicami, ulicami oraz osiedlami. Mieszkańcy miast podróżują pieszo, samochodem, rowerem lub komunikacją miejską. Podczas przemieszczania się po miejskich przestrzeniach często korzystają ze skrzyżowań, rond, tuneli i innych pasów jezdni, które są wyposażone w sygnalizację świetlną, znaki drogowe, kierunkowskazy oraz tablice z nazwami ulic.

Te wszystkie elementy informacyjne ułatwiają mieszkańcom znalezienie punktu, do którego zmierzają. Podróżowanie po dużym mieście nie jest łatwe. Zawsze należy wziąć pod uwagę korki, niespodziewane zdarzenia lub roboty drogowe, dlatego tak ważne jest właściwe rozplanowanie rozwiązań komunikacyjnych. Szerokość ulic, skrzyżowań oraz sieć komunikacyjna powinna być tak zorganizowana, aby pogodzić interesy mieszkańców korzystających z różnych metod przemieszczania.

 

Przestrzeń publiczna - komfort i estetyka

Przestrzeń publiczna to miejsca, gdzie mieszkańcy się spotykają, to place, deptaki, skwery, parki itd. Powinny one być zadbane, czyste oraz funkcjonalne. W takich przestrzeniach ważna jest również zieleń. Krzewy, kolorowe kwiaty, drzewa to nie tylko ozdoba, ale również pozytywny wpływ na zdrowie i psychikę mieszkańców oraz możliwość relaksu. Siedziska betonowe, kosze miejskie, donice, stojaki rowerowe i inne elementy małej architektury to obiekty wpływające na estetykę i komfort przestrzeni publicznych. W dużych aglomeracjach bardzo ważne jest zapewnienie mieszkańcom miejsc, gdzie mogą wypocząć w ciszy i w otoczeniu zieleni. W związku z zapotrzebowaniem na zielone przestrzenie coraz częściej architekci przywiązują dużą wagę do planowania i zagospodarowania takich miejsc.

Komfort mieszkańców dużych miast wiąże się ze sprawnym poruszaniem się po aglomeracji, z ułatwionym dostępem do różnych usług oraz wypoczynkiem. Ważne jest funkcjonalne planowanie tras komunikacyjnych oraz komfortowe i estetyczne zagospodarowanie przestrzeni publicznej. To wszystko ma wpływ potem na życie mieszkańców i na to, czy miasto znajdzie się w rankingu najbardziej przyjaznych metropolii.

Więcej na: www.komserwis.pl

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki