Bardzo często poziom izolacji termicznej w domu zależy od poziomu przygotowania i przystosowania go do różnych warunków temperaturowych.

Dawniej do najpowszechniejszych materiałów izolujących należał styropian i wełna mineralna, jednak obecnie szczególną popularnością cieszy się folia termoizolacyjna. Nie dopuszcza ona do uciekania ciepła w zimie, a w lecie chroni dom przed zbyt dużym nagrzaniem.

Właściwości folii termoizolacyjnej

Folia termoizolacyjna jest bardzo lekka i nie pyli podczas układania, a jej montaż jest stosunkowo prosty i nie wymaga specjalnych przygotowań. Posiada wysoki poziom izolacyjności, dzięki czemu w okresie zimowym jest w stanie znacząco ograniczać ucieczkę ciepła na zewnątrz i przyczynić się do zaoszczędzenia na ogrzewaniu. Folie termoizolacyjne są jednak foliami o zastosowaniu całorocznym, dzięki czemu w okresie letnim mogą odczuwalnie optymalnie zredukować poziom nagrzania pomieszczeń. Poprawiają tym samym komfort domowników i zmniejszają wydatki związane z użytkowaniem klimatyzacji. Zazwyczaj folia termoizolacyjna ma grubość kilkudziesięciu milimetrów. Za funkcjonalność izolacyjną odpowiada połyskliwa warstwa, która odbija promieniowanie cieplne.

Zastosowanie folii termoizolacyjnej

Folie termoizolacyjne służą przede wszystkim do ocieplania poddaszy użytkowych i docieplania ścian szkieletowych. Mogą być także montowane do ramy okiennej od wewnątrz. Zwykle wykorzystywane są jako uzupełnienie innych materiałów i stosowane w formie dodatkowej warstwy izolacyjnej. Najlepsze rezultaty uzyskać można poprzez pozostawienie pustej przestrzeni pomiędzy okładziną, a powierzchnią ocieplenia. Folia termoizolacyjna złożona jest z wielowarstwowej maty poliestrowej, folii metalizowanej oraz kilku warstw pianki polietylenowej. Na wypełnienie natomiast składają się dwustronnie metalizowane warstwy folii poliestrowej. Materiał izolacyjny tego typu stosowany bywa również w celach ochronnych, ponieważ jest całkowicie odporny na korozję o charakterze biologicznym. Dzięki temu nie sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które mogłyby negatywnie odbić się na zdrowiu mieszkańców domu.

Zalety folii termoizolacyjnej

Folie termoizolacyjne dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu mogą znacząco poprawić estetykę zarówno szkła, jak i poliwęglanu. Do ich zalet zaliczyć można również gwarancję doświetlenia porównywalnego do szyb nie posiadających tego typu osłony, ponieważ folie nie ograniczają dostępu do światła widzialnego wewnątrz budynku i nie powodują efektu zaciemnienia. Jednocześnie redukują odblaski nawet o 90%, chroniąc przy tym podłogi, meble czy elementy wyposażenia przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Folie termoizolacyjne wyposażone są w specjalne warstwy odporne na zadrapania, a w połączeniu ze szkłem charakteryzują się całkowitą niepalnością. Są w stanie ochronić użytkowników przed skaleczeniem w przypadku stłuczenia szyby, ponieważ mogą utrzymać ją w jednej całości. Nie wymagają przy tym praktycznie żadnej konserwacji, co czyni jest długotrwałym i bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły