Każdy, kto ma ogród wokół domu, chciałby wkomponować w jego aranżację basen. W zależności od miejsca do dyspozycji ma do wyboru basen stały lub przenośny.

Zalety i wady basenów przenośnych

Baseny przenośne charakteryzują się lekką konstrukcją, łatwym montażem oraz niską ceną. To sprawia, że cieszą się dużą popularnością i są najczęściej stosowanym pomysłem na własny basen. W zależności od wyboru, baseny te mogą służyć tylko do chłodzenia w upalne dni, ale mogą również służyć do pływania treningowego.

Montaż basenu przenośnego zajmuje od kilku do kilkudziesięciu minut i tyle samo demontaż po zakończeniu sezonu. Bardzo ważne jest wysuszenie basenu przed schowaniem na zimę. To zapobiegnie osłabieniu materiału i zapewni jego kilkuletnie użytkowanie.

 

Fot: http://www.starpool-unipool.pl/budowa-basenu-ogrodowego/

 

Rodzaje basenów przenośnych

Najprostszym modelem basenu przenośnego jest basen dmuchany. Znamy je wszyscy jako baseny dziecięce. Producenci oferują obecnie także większe baseny rodzinne. Dzięki zastosowaniu pojedynczych komór baseny są znacznie trwalsze. Uszkodzenie pojedynczej komory nie przekreśla właściwości całego basenu i umożliwia jej naprawę. Baseny te są najtańszą ofertą na rynku, ale służą głownie do ochłody w upalne dni. Ze względu na rozmiary pływanie w nich jest bardzo utrudnione.

Największą popularnością wśród basenów przenośnych cieszą się baseny rozporowe. Tanie, wytrzymałe, o różnych rozmiarach zyskały wielu zwolenników. Ich rozłożenie wymaga dokładnego przygotowania miejsca (oczyszczenie z przedmiotów ostrych, wyrównanie), rozłożenia i napełnienia wodą. Ograniczeniem głębokości basenu jest dmuchany rękaw, a jego konstrukcję stanowi woda. Baseny rozporowe wykonane są z trwałego PCV, co gwarantuje wieloletnie użytkowanie.

Baseny stelażowe to baseny wykonane z PCV, których konstrukcję stanowi folia PCV oraz stelaż metalowy i drewniany. Dzięki temu baseny mogą być w większych rozmiarach. Mogą być stosowane nie tylko w przydomowych ogrodach, ale także w hostelach, gospodarstwach agroturystycznych. Baseny przenośne są znacznie tańsze od basenów stałych, ale też znacznie mniej wytrzymałe.

 

Więcej o tematyce basenów ogrodowych znajdziecie tutaj - http://www.starpool-unipool.pl