Wiosna dobiega końca i dla właścicieli ogrodów skończył się czas największego spiętrzenia prac pielęgnacyjnych. Teraz wolne chwile można poświęcić na uzupełnienie małej architektury.

Altanka w ogrodzie – czy rzeczywiście potrzebna

W małych ogrodach, zwłaszcza jeżeli dom posiada taras, altanka raczej nie będzie wykorzystywana. Niezależnie od pogody poranną kawę możemy wypić na tarasie, na nim też możemy organizować spotkania towarzyskie.

W przypadku dużych ogrodów warto pomyśleć o altance. Poza miejscem przeznaczonym do odpoczynku można zaplanować w niej część gospodarczą, w której przechowywane będą drobne narzędzia ogrodnicze. Nie trzeba będzie za każdym razem biegać po nie do domu.

Na działkach oddalonych od miejsca zamieszkania altanka jest wręcz niezbędna, trudno jest codziennie wozić wszystkie niezbędne rzeczy w samochodzie.

 

Altanka gotowa czy do samodzielnego montażu

Nie ma co ukrywać, że altanki gotowe to spory wydatek. Rozpiętość cen wynosi od 2500 do nawet 10 000. Na cenę wpływ ma wielkość altanki, rodzaj dachu, zabudowy ścian i jeszcze wiele innych elementów. W cenie uwzględniony jest dowóz i montaż altanki. Wielu producentów oferuje możliwość zakupu altanki bez montażu. Taka opcja jest znacznie tańsza, a sam montaż nie jest zbyt skomplikowany, nie mniej jednak trzeba się do niego odpowiednio przygotować.

 

 

Co jest potrzebne do samodzielnego wykonania altanki ogrodowej

Podstawowa sprawa to wyznaczenie odpowiedniego terenu. Powinien być on równy, jeżeli nie, to konieczne jest wykonanie prac niwelacyjnych. Należy zaopatrzyć się także w niezbędne narzędzia. Na pewno potrzebne będą:

  • duży młot do osadzania kotew,

  • kilka małych młotków,

  • wkrętarka,

  • poziomica,

  • taśma metrowa.

Producenci przysyłają gotowe elementy na paletach odpowiednio opisane, do tego dołączone są wszystkie potrzebne materiały metalowe (śruby, gwoździe, zawiasy, kątowniki) oraz instrukcja montażu. Bardzo często na stronach producenta zamieszczone są także filmy instruktażowe. Do postawienia prostej altanki w zupełności wystarczą dwie osoby. Bardzo ważny jest pierwszy etap montażu, gdzie szczególną uwagę trzeba zwrócić na właściwe wypoziomowanie głównych elementów konstrukcyjnych.

Montaż wypełnienia ścian i dachu można znacznie przyśpieszyć i ułatwić dzięki gwoździarce. To proste urządzenie zastępuje tradycyjny młotek, jednak dzięki niemu wbijanie gwoździ jest znacznie szybsze, bezpieczniejsze i przede wszystkim precyzyjne. Korzyści ze stosowania gwoździarki można porównać do korzyści ze stosowania wkrętarki, dziś już nikt nie wkręca śrub śrubokrętem, co jest bardzo żmudne. Gwoździarki (szczególnie te z www.centrumgwozdzi.pl)pozwalają także na precyzyjne wbijanie gwoździ pod kątem lub w miejscach trudno dostępnych.

Po około 2 dniach intensywnej pracy możemy cieszyć się własną altanką w ogrodzie, pozostanie jej wyposażenie i można spędzać już w niej długie wieczory.

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły