Coraz więcej Polaków interesuje się systemami fotowoltaicznymi. Panele słoneczne są coraz bardziej dostępne, można je zakupić nawet w znanej na całym świecie sieci sklepów meblowych. Czy warto inwestować we własną elektrownie słoneczną?

Opłaty za prąd

Instalacja fotowoltaiczna nie jest małym wydatkiem, ale jak przekonują sprzedawcy jest to inwestycja opłacalna. Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej elektrowni słonecznej przyczynia się do zmniejszenia opłat za prąd. W pierwszej kolejności urządzenia w domu pobierają bowiem energię, która została wytworzona poprzez instalacje fotowoltaiczną. Producenci podkreślają, że opłacalność tego rodzaju inwestycji rośnie z roku na rok.

Produkcja energii ze słońca

Przyjmując, że mamy instalacje o mocy 1 kWp produkcja energii w skali roku może wynieść nawet 1000 kWh energii (oczywiście jeśli elektrownia będzie zainstalowana w odpowiednią stronę i pod właściwym kątem). Statystyczne gospodarstwo domowe w Polsce zużywa rocznie około 5000 kWh. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kWp może wyprodukować około 4000 kWh, czyli pokryć 80% zapotrzebowania na prąd. Wszystko oczywiście zależy m.in. od mocy falownika, czyli części systemu fotowoltaicznego odpowiadającego za przekształcenie prądu stałego na zmienny.

Instalacja fotowoltaiczna

Do zalet fotowoltaicznej instalacji z całą pewnością należy bezobsługowość. Po zamontowaniu modułów i pozostałych części instalacji wszystko działa samodzielnie, tzn. nie jest wymagana obsługa – zarówno wytwarzanie prądu, jak i jego przesył odbywa się w sposób automatyczny. Nie ma w zasadzie także w czasie eksploatacji żadnych dodatkowych kosztów. Jedynym kosztem może być mycie modułów fotowoltaicznych, ale taką czynność wykonuje się w większości przypadków raz do roku.

Ceny energii elektrycznej

Posiadając własną przydomową elektrownie słoneczną można zwiększyć niezależność od podwyżek cen prądu. Prognozuje się, że ceny energii elektrycznej oraz opłaty dystrybucyjne z roku na rok będą rosnąć. Stawkę za kWh można oczywiście obniżyć dzięki zmianie sprzedawcy energii (można skorzystać np. z porównywarki cen energii EnergiaDirect.pl), ale już opłat za dystrybucję prądu nie jesteśmy w stanie zmniejszyć (dystrybutora energii nie można zmienić). W pierwszej kolejności do zasileń urządzeń jest pobierany prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną. W przypadku nadwyżki prąd jest sprzedawany do sieci.

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...