Rabaty z kwiatami to wizytówka każdego ogrodnika-amatora. Warto wygospodarować miejsce na kwitnące całe lato rośliny, łącząc je z iglakami czy ozdobnymi drzewkami. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób atrakcyjnie wyeksponować rośliny ogrodowe, korzystając z palisad oraz obrzeży, ten poradnik jest dla Ciebie!

Palisady i obrzeża w Twoim ogrodzie

Z pewnością marzy Ci się piękny i zadbany ogród, który będzie pięknie prezentował się wiosną, jak i latem. Jeśli jesteś na etapie jego projektowania i zasadzania roślin, zwróć uwagę nie tylko na to, w jakiej odległości od płotu zasadzić iglaki i drzewka ozdobne, ale także jak przy przyozdobić lub ładnie wyeksponować. Niezawodne okażą się palisady oraz obrzeża ogrodowe. Czym są?

To elementy architektury ogrodowej, które mogą być wykonane z różnych materiałów – drewna, jak i betonu. Ich szeroki wybór znajdziesz tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/architektura-ogrodowa/obrzeza-i-palisady.html Stosuje się je w charakterze miniogrodzeń, które zabezpieczają dany fragment przestrzeni, ale także wpływają na jego dekoracyjność. Do czego możesz je wykorzystać?

 

Rabaty

Jeśli uwielbiasz kwitnące latem rośliny i chcesz nadać im bardziej elegancki wygląd oraz w zaakcentować ich charakter możesz wykorzystać gazony do stworzenia tzw. murków oporowych. Gazony będą pełniły rolę donicy, w której będą się rozwijały rośliny. Odpowiednie ułożenie gazonów sprawi, że zyskasz piękną dekorację ogrodową w postaci wzniesienia, które będzie porośnięte roślinnością. Możesz także zdecydować się, aby rabatę otoczyć drewnianą palisadą – rollborder z drewna będzie ładnie komponował się z roślinami. Za pomocą minipłotu możesz także oddzielić rabatę od trawnika oraz nadać jej bardziej fantazyjny kształt – miniogrodzenie będzie je wyznaczało.

Ścieżki

Jeśli chcesz zachować piękny trawnik i uchronić go od zadeptania, wytycz ścieżki w ogrodzie. W tym zadaniu pomogą Ci palisady. Elementy drewniane lub plastikowe będą się świetnie sprawdzały do ich wytyczenia. Jeśli nie chcesz, aby trawa rozprzestrzeniła się na ścieżki lub zaczęła porastać rabaty, zastosuj obrzeże ogrodowe z tworzywa sztucznego. Umieszczone w gruncie będzie barierą dla roślinności.

 

Strefy w ogrodzie

Dużą przestrzeń ogrodu warto podzielić na mniejsze części. Jedną z nich będzie strefa rekreacyjną z kącikiem grillowym, inną zapełnią piękne kwiaty. Jeśli zdecydowałeś się na uprawę warzyw, w Twoim ogrodzie z pewnością znajdą się grządki. A może masz piękne oczko wodne lub fontannę, która pełni dekoracyjną rolę i tworzy przyjemny nastrój w ogrodzie? Jak te strefy estetycznie oraz w naturalny sposób oddzielić od siebie? Tutaj również możesz skorzystać z palisad oraz obrzeży wykonanych z różnych materiałów i dopasować je do charakteru ogrodu.

Drzewka ozdobne

Drzewka ozdobne można obłożyć palisadą, tak by ograniczyć do nich dostęp, ale także uatrakcyjnić ich wygląd. Aby ograniczyć wzrost trawy warto podłoże wysypać ściółkę, na przykład korę.

loading...

Porady dla czytelników

loading...
loading...