Wnętrza urządzone w bieli są charakterystyczne dla wielu stylów aranżacyjnych, dzięki czemu – choć zmieniają się trendy – moda na biel stale powraca. Dlaczego tak lubimy kolor biały we wnętrzach? Co mówi o nas samych biały salon czy kuchnia? Jak urządzić wnętrza na biało, by były uniwersalne i ponadczasowe?

Wnętrza urządzone w bieli są charakterystyczne dla wielu stylów aranżacyjnych, dzięki czemu – choć zmieniają się trendy – moda na biel stale powraca. Dlaczego tak lubimy kolor biały we wnętrzach? Co mówi o nas samych biały salon czy kuchnia? Jak urządzić wnętrza na biało, by były uniwersalne i ponadczasowe?

Biel dla lubiących porządek

Planując aranżację salonu czy sypialni, warto wziąć pod uwagę właściwości poszczególnych barw. A kolor biały kojarzy się z czystością i porządkiem, dlatego w białych wnętrzach dobrze czują się ludzie poukładani i niezależni. Według psychologii koloru, to właśnie biel wybierają osoby egocentryczne, nielubiące ingerencji osób trzecich w swoje życie (i swoje cztery kąty).

W białych wnętrzach w oczy rzuca się każdy niepotrzebny drobiazg, dlatego biel wymaga od nas systematyczności i odkładania rzeczy na miejsce. Jeżeli więc chcemy wyrobić w sobie nawyk sprzątania, układania i porządku, zdecydujmy się na białe wnętrza. Jeśli jednak z natury jesteśmy introwertykami, mamy trudności z komunikacją z drugim człowiekiem lub wręcz nie lubimy jego towarzystwa, białe wnętrza mogą umocnić w nas tę niechęć. Tym bardziej, że kolor biały we wnętrzach dodatkowo uspakaja i wycisza, wyłącza nas z otaczającego świata.

 Biel do małych wnętrz

Niewątpliwą zaletą bieli jest to, że optycznie powiększa małe wnętrza. Wypełnia pomieszczenia światłem i odbije je, nie przytłacza wnętrz, a wręcz nadaje im przestronności. Efekt optycznego powiększenia wnętrz możemy pogłębić stosując dodatkowo lustra na ścianach czy drzwiach szafy i wybierając odpowiednie oświetlenie o zimnej barwie.

Odcień barwy jest niezwykle istotny również wybierając kolor bieli do małych wnętrz. - Jeżeli chcemy uzyskać efekt odbijanego światła i dzięki temu powiększyć mały pokój, wybierajmy farby o zimnym odcieniu, np. bieli wpadającej w szarość. Takie kolory sprawiają, że ściana „oddala się” od patrzącą nań osobę, powodując optyczne złudzenie pomieszczenia większego niż w rzeczywistości. Ciepłe odcienie, np. kremowe „przybliżają” ścianę, nadają się więc tylko do dużych pomieszczeń, których powiększać optycznie nie trzeba, a którym warto dodać nieco przytulności – radzi ekspert działu Wnętrza w serwisie www.DOM.pl

Warto również pamiętać, by stosując monochromatyczne aranżacje, czyli np. całe w bieli, trzymać się jednej gamy odcieni. Nie łączmy koloru gołębiego z écru – zimne i ciepłe kolory wprowadzą do wnętrz chaos i negatywnie wpłyną na nasze samopoczucie.

Białe wnętrza w wielu stylach

Całkowita biel aranżacji to sposób na najmodniejsze wnętrze monochromatyczne, pasujące zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego stylu. Jeżeli postawimy na miękkie tkaniny dekoracyjne, meble tapicerowane o stylizowanej formie, zwiewne firany czy puszyste dywany, stworzymy ciepłe i przytulne wnętrze, mimo panującej zimnej bieli. Jeśli zaś wybierzemy połyskujące laminaty, gładkie i proste formy mebli, a wszelkie dodatki i akcesoria ukryjemy w szafkach i szufladach, aranżacji nadamy nowoczesny, niemalże laboratoryjny charakter, który sprawdza się nie tylko w minimalistycznych kuchniach i łazienkach, ale również prostych i nowoczesnych salonach.

Ale biały kolor stanowi też doskonałe tło dla bardziej intensywnych kolorów dodatków, dekoracji czy mebli. Doskonale komponuje się z drewnem, metalem, szkłem czy naturalną cegłą. W zależności od wybranych materiałów, i tu możemy stworzyć wnętrza w wielu stylach.- Bardzo modny ostatnio styl skandynawski podkreśli naturalne drewno i proste dodatki i dekoracje. Romantyczny styl toskański komponuje biel z kamieniem i ceramiką. Ciekawe efekty możemy uzyskać stosując białą cegłę na wybranej ścianie pomieszczenia. Ta o naturalnej strukturze pasuje zarówno do wnętrz w stylu retro, jak i nowoczesnych, stawiających na wysoką jakość i design – dodaje ekspert Pracownia-projekty.dom.pl/

 Ponadczasowe wnętrza w bieli

Moda na białe wnętrza nie przemija, jest ponadczasowa, elegancka i daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Co dodatkowo istotne, biel umożliwia bardzo szybką zmianę aranżacji: wystarczą nowe dodatki, dekoracje czy akcesoria, by całkowicie odmienić biały pokój, wprowadzając do niego charakter stylu zgodnego z najnowszymi trendami.- Najważniejszą zaletą bieli pozostaje jednak światło, które w naszej strefie klimatycznej jest towarem deficytowym – podsumowuje ekspert www.DOM.pl – Chcąc stworzyć aranżacje jasne, przestronne, widne i świeże postawmy na ponadczasową i uniwersalną biel.