Wybór domu czy mieszkania powinien być przemyślany od początku do końca. Jest to w końcu miejsce, w którym spędzimy co najmniej kilka najbliższych lat. Powinno ono być możliwie jak najlepiej dostosowane do naszych możliwości i potrzeb, a także spełniać kilka podstawowych warunków.

Pierwszą rzeczą, jaką należy rozważyć podczas oględzin nowego lokum, jest jego architektura. Układ pomieszczeń zwraca uwagę od razu, jednak oprócz ilości i wielkości pomieszczeń należy zwrócić uwagę także na parę innych czynników. Jak pomieszczenia położone są względem siebie, czy przemieszczanie się między jednym a drugim jest wygodne? Czy w domu lub mieszkaniu znajduje się oddzielne WC? Czy gdziekolwiek znajdują się nietypowe kąty lub też skosy, które wymagają dostosowania do nich umeblowania i wystroju mieszkania? Podczas oględzin mieszkania dobrze jest pamiętać o tych zagadnieniach i podejmować świadome decyzje – w oparciu o własne potrzeby i upodobania, ale także o konkretną wiedzę.

W zakresie architektury konieczne jest rozważenie kilku innych zagadnień. Jednym z nich jest wysokość pomieszczeń. Warto pamiętać, że im wyższe jest pomieszczenie, tym trudniej jest je ogrzać, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie. Innym ogromnie ważnym czynnikiem jest naturalne światło. Należy zwrócić uwagę na oświetlenie w różnych porach dnia. Warto także wiedzieć, że nieekonomiczne jest umieszczanie kuchni i łazienki na południowych ścianach. Z układem okien związana jest także możliwość przewietrzenia mieszkania. Aby wietrzenie odniosło oczekiwany skutek, okna muszą znajdować się na różnych ścianach domu. Pilnuje tego zresztą prawo budowlane, według którego wszystkie projekty domów i mieszkań, aby mogły zostać zatwierdzone i dopuszczone do realizacji, muszą mieć okna umieszczone na różnych ścianach (wyjątkiem są kawalerki i małe mieszkania dwupokojowe). Także zagadnieniem związanym z kwestiami architektonicznymi są takie rzeczy jak szafy wnękowe na wymiar.

Dobrze jest sprawdzić, jak zaplanowane zostały gniazdka i inne rozwiązania elektryczne. Będziemy z nich korzystać codziennie, dlatego bardzo istotne jest, aby rozmieszczone były w wygodny i racjonalny sposób. Ponadto instalacja elektryczna musi być bezpieczna. Dobrze jest zaangażować fachowca, który oceni jej stan.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest materiał budowlany, którego użyto przy budowie budynku. Budynki budowane z cegieł mają dużą przewagę nad budynkami betonowymi. Z uwagi na specyfikę materiału w budynkach z betonu latem trudno jest odizolować się od panujących na zewnątrz upałów. Wypada także wiedzieć, czy budynek był docieplany. Pozwoli to uniknąć strat energetycznych w okresie zimowym.

Także widok z okna nie jest obojętny – pamiętaj, że będziesz obcować z nim każdego dnia. Dobrze jest zadbać o to, by nie mieć w bardzo bliskim sąsiedztwie kolejnego bloku. Sprawia to, że do pomieszczeń wpada mniej światła, ponadto może przekładać się na uczucie skrępowania. Warto także wybrać się na spacer po okolicy i poznać okoliczną infrastrukturę. Dobrze jest poznać sklepy i lokale usługowe naszego potencjalnego sąsiedztwa oraz skonfrontować je ze swoimi potrzebami i oczekiwaniami.

Wybór odpowiedniego miejsca do zamieszkania stanowi nierzadko wyzwanie dla poszukujących. Branie pod uwagę całego szeregu rozmaitych czynników może wydawać się na pierwszy rzut oka uciążliwe, jednak już po kilku miesiącach od wprowadzenia się do nowego lokum będziemy zadowoleni, że zadbaliśmy o odpowiednie warunki do życia.