Jeszcze kilkanaście lat temu malowanie ścian na biało było standardem. Dziś nie jest to tak oczywiste – coraz częściej sięgamy po odważne kolory, wzory i dekoracyjne detale.

Biała barwa jednak wciąż nie wychodzi z mody; jest ponadczasowa i pasuje do wielu różnych wnętrz. Sprawdź, kiedy warto pomalować ściany na biało!

Prosty sposób na małe pomieszczenie

Nie od dziś wiadomo, że za pomocą barw możemy w różny sposób optycznie powiększać lub pomniejszać pomieszczenia. Dzięki jasnym kolorom sprawiają one wrażenie o wiele bardziej przestronnych niż są w rzeczywistości. Dlatego też biała barwa sprawdzi się świetnie w przypadku malutkiego salonu, niewielkiej sypialni bądź ciasnego przedpokoju. Warto połączyć białe ściany z jasną podłogą, a także zadbać o to, by we wnętrzach znalazło się sporo luster i powierzchni odbijających światło. Wszystko to sprawi, że przebywanie tam stanie się bardziej komfortowe i w magiczny sposób „wyczaruje” przestrzeń. Biała farba (zobacz produkty dostępne na stronie http://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/malowanie/farby-wewnetrzne/farby-biale.html) może przydać się również do wydzielenia jakiejś konkretnej strefy w mieszkaniu. Możemy pomalować nią np. tylko jedną ścianę w pokoju, podkreślając odrębność kącika do pracy, biblioteczki, czy też miejsca dla gości.

Ponadczasowa elegancja

Kolor biały sprawdzi się także doskonale we wnętrzach, które mają sprawiać wrażenie delikatnych, romantycznych czy eleganckich. To najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy zaaranżować przestrzeń klasyczną. Na tle białych, prostych ścian dobrze wyglądać będą też różne klasyczne dodatki – zawieszone w bogato zdobionych ramach obrazy, dekoracyjne lustra, rodzinne fotografie, czy też wazony z kwiatami lub rzeźby. W przypadku kolorowych ścian wszystko to razem wzięte mogłoby sprawiać wrażenie nadmiaru i bałaganu; dzięki białej barwie ścian zachowujemy umiar. Białe ściany pasują świetnie do wnętrz o charakterze rustykalnym – wybierzmy wówczas swojskie dodatki w postaci suszonych ziół i kwiatów, drewnianych desek podłogowych, haftowanych poduszek.

Nowoczesny minimalizm

Biały kolor nie jest domeną wyłącznie wnętrz klasycznych czy rustykalnych. Równie dobrze spisuje się w przypadku nowoczesnych wnętrz minimalistycznych lub zaaranżowanych w modnym skandynawskim stylu. Jasne, proste ściany, drewniana podłoga oraz kilka wyrazistych akcentów kolorystycznych i dodatki z naturalnych materiałów – oto prosty przepis na pomieszczenie w stylu szwedzkim. Z kolei duże, monochromatyczne przestrzenie, połączenie szkła i stali, a także prostych industrialnych dodatków pomogą nam stworzyć mieszkanie idealne dla minimalisty. Jeśli zależy nam na nowoczesnym charakterze pomieszczeń, pamiętajmy o zabudowanym sprzęcie AGD, gładkich taflach mebli odbijających światło, czy też o ograniczeniu dodatków do niezbędnego minimum.

Białe ściany wcale nie muszą być nudne! Ich ogromnym atutem jest ponadczasowość i uniwersalność – sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i bardzo nowoczesnych wnętrzach. A czy wiesz, w jakich wnętrzach warto stosować farby lateksowe? Jeśli nie to przeczytaj.