W Polsce unieszkodliwianie opadów odbywa się m.in. w kompostowniach i spalarniach. Kompostownia przekształca śmieci komunalne w naturalny nawóz, który jest źródłem substancji organicznej. Spalarnie przekształcają odpady w trakcie obróbki termicznej. Są mniej efektywne i bardziej kosztowne niż kompostownie.

Spalarnie śmieci

Spalarnie śmieci zajmują się utylizacją śmieci komunalnych i przemysłowych. Niektóre zakłady termicznej obróbki odpadów przetwarzają też śmieci medyczne i osady ściekowe. „Spalarnie są przeżytkiem”, informuje Michał Paca, znany ekolog i prezes firmy Ziemia Polska kompostownia. Biogazownia, kompostownia oraz sterylizacja odpadków to metody bardziej skuteczne i mniej kosztowne. Kontrowersje związane ze spalaniem śmieci dotyczą negatywnego wpływu na środowisko – emisji zanieczyszczeń do atmosfery w trakcie termicznej obróbki śmieci. Spalarnie są nierentowne - koszty wybudowania spalarni to około 1,135 mld zł, a wiele odzyskanych surowców jest zanieczyszczonych i nie nadaje się do recyklingu.

Kompostownie

Zdaniem ekologów tańszym, bardziej skutecznym i mniej szkodliwym dla środowiska rozwiązaniem jest budowa kompostowni. Zakłady te przetwarzają odpady komunalne (np. liście, pozostałości z rabat, skoszoną trawę, resztki owoców i warzyw) na ekologiczny nawóz. W zakładach przeróbki odpadów kompost otrzymywany jest w procesie tlenowym (kompostowanie) lub beztlenowym (fermentacja). Naturalny nawóz poprawia właściwości gleby. Zwiększa jej żyzność, przepuszczalność i zapobiega wyjaławianiu. Materia organiczna (próchnica) zawarta w kompoście, umożliwia rozwój pożytecznych drobnoustrojów glebowych, które zapewniają prawidłowy rozwój i wzrost roślin.

Inne sposoby utylizacji śmieci

W gospodarce odpadami wykorzystywane są także metody takie jak:

- spalanie w cementowni – odpady można też spalać w cementowni w piecu klinkierowym. Wypalane w temperaturze 2000°C odpady służą do produkcji cementu.

- budowa biogazowni – instalacje służą przetwarzaniu biomasy (np. odpadów roślinnych, osadu ze ścieków) w biogaz. Gaz wysypiskowy może być wykorzystywany jako paliwo do napędu silników, energia potrzebna dla ogrzania wody lub paliwo dla generatorów prądu.

- sterylizacja śmieci – technologia polegająca na poddawaniu odpadów przez kilka godzin wysokiemu ciśnieniu i temperaturze (ok. 160°C). Obróbka cieplna powoduje powstanie masy, z której surowce są łatwe do odzyskania.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki