Budowa domu systemem gospodarczym trwać może wiele lat. Tymczasem w praktyce od momentu rozpoczęcia prac do chwili wprowadzenia się do gotowego domu minąć może tylko kilka miesięcy. Jest to możliwe za sprawą domów prefabrykowanych.

Budowa domu systemem gospodarczym trwać może wiele lat. Tymczasem  w praktyce od momentu rozpoczęcia prac do chwili wprowadzenia się do gotowego domu minąć może tylko kilka miesięcy. Jest to możliwe za sprawą domów prefabrykowanych.

Co ciekawe, temat ten wciąż budzi wiele kontrowersji. Wiele osób jest zdania, że domy prefabrykowane nie sprawdzają się w Polsce z uwagi na warunki klimatyczne. Nie jest to jednak prawda i tego typu budynki zaczynają się z roku na rok cieszyć coraz większą popularnością.

Największą zaletą domów prefabrykowanych jest krótki czas ich budowy. Sam montaż budynku na gotowych fundamentach zajmuje od kilku do kilkunastu dni. Sporo zależy od tego, z ilu elementów się składa i jaka technologia jest wykorzystywana do jego wznoszenia. Krótki czas budowy wynika z tego, że prefabrykaty przeznaczone do budowy domu są tworzone w fabryce, a potem tylko osadzane na fundamentach i łączone. Czasem zajmuje się tym ta sama firma, która wykonała fundamenty. To dodatkowo skraca czas budowy. Czasem do domu prefabrykowanego wprowadzić się można w ciągu zaledwie kilku miesięcy od momentu rozpoczęcia prac budowlanych. Zapytaj firmę Zimmermann-Haus o konkretny termin budowy Twojego projektu.

Domy prefabrykowane mają sporo zalet. Buduje się je bardzo szybko, ale na tym wcale nie koniec. Już na etapie produkcji prefabrykatów są one  poddawane szczegółowej i surowej kontroli technicznej. Muszą spełniać określone wymogi przed montażem. Firmy, które specjalizują się w budowie domów prefabrykowanych udzielają na nie wieloletniej gwarancji. Dlatego, gdy jednak dojdzie do jakiejś usterki, koszty naprawy ponosi właśnie wykonawca. Takie sytuacje zdarzają się naprawdę rzadko. Domy prefabrykowane są bowiem wznoszone przez doświadczonych specjalistów.

Dodatkowo domy prefabrykowane są budowane w tak krótkim czasie i z gotowych elementów, a więc na placu budowy nie ma w zasadzie nic do sprzątania. Prace montażowe są raczej "czyste". Inwestor nie musi się też martwić o zapewnienie ekipie budowlanej odpowiednich materiałów czy narzędzi. Nie spoczywa na nim obowiązek ich zabezpieczenia przed opadami atmosferycznymi. To kolejny atut budownictwa prefabrykowanego.

Zatem czy domy prefabrykowane to rozwiązanie pozbawione wad? Oczywiście są i pewne minusy tego typu budownictwa. Największą jest chyba koszt, który niekiedy przekracza wysokość wybudowania domu w systemie gospodarczym. Jednak już w przypadku zakupu domu od dewelopera, dom prefabrykowany jest bardziej opłacalny pod względem finansowym.

Domy prefabrykowane można uznać za ekologiczne. Powstają szybko i z materiałów, które nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Budynki tego rodzaju cechują się doskonałymi warunkami termoizolacyjnymi. Należy przy tym pamiętać, że ich budowa wymaga dostarczenia na działkę gotowych prefabrykatów. Musi być więc zapewniony odpowiedni dojazd do tego miejsca. Trzeba niekiedy zadbać o miejsce postojowe dla dźwigu czy samochodów ciężarowych. Najlepiej budowę domu prefabrykowanego zlecić doświadczonej firmie, która zajmie się całym procesem od A do Z. Wtedy inwestor może spać spokojnie.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści