Jeśli decydujemy się na budowę własnego domu, musimy być świadomymi kosztów, jakie niesie za sobą własny dom. Jednym z najważniejszych aspektów jest sposób, w jaki budynek będzie ogrzewany. Różne sposoby ogrzewania domu to różne właściwości, a także cena. Najpopularniejszymi sposobami ogrzania budynku są ogrzewanie gazowe, elektryczne, kominkowe, podłogowe lub ogrzewanie paliwem stałym np. drewno/węgiel czy ogrzewanie kolektorami słonecznymi.

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe bez wątpienia jest jedną z popularniejszych metod grzewczych. Kotły gazowe są niewielkie i co najważniejsze korzystanie z nich nie generuje zabrudzeń. Urządzenia pracują samodzielnie i wymagają jedynie cyklicznych kontroli instalacji, czy wszystko działa poprawnie.

Ogrzewanie elektryczne - najdroższy sposób na ogrzewanie domu

Ogrzewanie elektryczne działa podobnie jak gazowe, z tą różnicą, że materiałem grzewczym jest prąd elektryczny. Założenie samej instalacji to koszt około 30 tysięcy, a koszty późniejszej eksploatacji również nie są małe.

Ogrzewanie paliwem stałym

Do paliw stałych należą drewno, węgiel, brykiet czy eko-groszek. Jest to najtańsza z propozycji, jednak generuje masę zabrudzeń, emituje szkodliwe spaliny do atmosfery. W tym przypadku potrzeba również miejsca do składowania opału, a także jego regularnej kontroli ilości.

Ogrzewanie zrębką drzewną

Zrębka z drzew liściastych to biomasa o wysokiej wartości opałowej, ale co najważniejsze, bardzo konkurencyjnej cenie w stosunku do aktualnych cen paliw. Można ją dostać w większości tartaków lub wyprodukować samemu. Do wykorzystywania zrębki jako paliwa potrzebny jest specjalny piec, przystosowany do tego rodzaju biomasy. Najpopularniejsze modele to kotły marki Altereco – nowoczesne i ekologiczne kotły 5 klasy. Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta https://altereco.pl

Ogrzewanie kominkowe

Ogrzewanie kominkowej jest często ogrzewaniem pomocniczym lub głównym w przypadku małych budynków. W kominku najczęściej pali się drewnem. Kominek jest na pewno bardzo ładną ozdobą domu, a koszty są porównywalne do zwykłych pieców drzewnych.

Ogrzewanie solarne

W przypadku kolektorów słonecznych podgrzewa się wodę praktycznie za darmo za pomocą promieni słonecznych. Jednak w naszym klimacie, można ogrzewać w ten sposób wodę jedynie latem. Metoda najtańsza w eksploatacji, ale jedna z droższych, jeśli chodzi o montaż instalacji.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem sposobu ogrzewania - zasięgnij porady specjalisty, który pomoże Ci wybrać najlepszą metodę zgodną z Twoimi potrzebami.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści