Kiedy jesteśmy na etapie budowy i wykończenia domu, niewątpliwie dbamy o to, by wybrać solidne i jednocześnie dobrze prezentujące się materiały. Szczególną uwagę przykładamy do naszej podłogi. Istotne jest to, bym takie rozwiązanie, które okaże się solidne i będzie służyło nam przez długie lata, ale również powinniśmy zwrócić uwagę na to, by zainwestować w możliwie uniwersalną posadzkę, która jednocześnie okaże się świetnym dopełnieniem wielu aranżacji.

Kiedy jesteśmy na etapie budowy i wykończenia domu, niewątpliwie dbamy o to, by wybrać solidne i jednocześnie dobrze prezentujące się materiały. Szczególną uwagę przykładamy do naszej podłogi. Istotne jest to, bym takie rozwiązanie, które okaże się solidne i będzie służyło nam przez długie lata, ale również powinniśmy zwrócić uwagę na to, by zainwestować w możliwie uniwersalną posadzkę, która jednocześnie okaże się świetnym dopełnieniem wielu aranżacji. Dlatego tak dużo osób decyduje się na drewniane podłogi, które prezentują się niezwykle efektownie. Jednak warto wiedzieć o tym, że po pewnym czasie eksploatacji trzeba będzie je odnowić. Jak się do tego przygotować? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Odnawiamy drewnianą podłogę

Wiele osób, które są posiadaczami drewnianej podłogi, zastanawia się, co zrobić, gdy straci ona swój dawny blask. Przerażeni kosztami, związanymi z renowacją i mając na uwadze fakt, że wymaga to od nas niejednokrotnie opuszczenia mieszkania na jakiś czas, wolimy zdecydować się na ułożenie paneli, które mają zakryć drewnianą posadzką. Jednak tego typu rozwiązanie wcale nie jest dobrym pomysłem. Warto wiedzieć o tym, że panele wykonane z materiałów drewnopodobnych wcale nie będą tak trwałe, jak oryginalny i naturalny surowy. Ponadto i w takiej sytuacji powinniśmy się liczyć z kosztami, które musimy ponieść w związku z ich zakupem i późniejszym zleceniem układania ich. Dlatego też zawsze warto rozważyć możliwość odnawiania drewnianej podłogi. Oczywiście jeszcze kilkanaście lat temu proces ten był niezwykle wymagający i niejednokrotnie związał się z remontem całego mieszkania. Powstały pył wymuszał na nas malowanie ścian, dokładne czyszczenie wszystkiego i tak dalej. Dodatkowo warto wiedzieć również o tym, że tego typu rozwiązania zostały znacznie ulepszone. Cyklinowanie podłogi to proces, który aktualnie odbywa się przy użyciu maszyny bezpyłowej, dlatego też możemy liczyć nie tylko na jego solidne i efektywne przeprowadzenie, ale również sprawne działania. 

Osobiście uważamy, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dokonanie renowacji posadzki, niż inwestycja w nową podłogę. Pamiętajmy, że drewno jest ponadczasowym surowcem, Który doskonale sprawdzi się w wielu aranżacjach i stylizacja wnętrz, a także posiada mnóstwo innych właściwości, przemawiających za jego wyborem.

Kiedy warto cyklinować podłogę?

Cyklinowanie podłogi to proces, który powinien zostać wykonany na zniszczonej i drewnianej posadzce. Pamiętajmy, że innych powierzchni cyklinować i nie możemy, gdyż tylko i wyłącznie drewno nadaje się do odnowienia. Oczywiście, czynności tych nie należy przeprowadzać często. Zazwyczaj wykonywane są one na przestrzeni kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat, ale wszystko zależy od stopnia uszkodzenia posadzki. Dlatego też, kiedy zaobserwujemy, że na naszej podłodze pojawiają się różnego rodzaju plamy, miejscami lakier jest już zupełnie starty, a podłoga nie cieszy nas dawnym blaskiem, warto skupić się na cyklinowaniu.

Naturalnie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w zależności od stanu naszej posadzki zabieg ten może być wykonywany nawet kilkukrotnie, a także konieczne może okazać się uzupełnienie ewentualnych ubytków.

Od czego należy zacząć?

Niewątpliwie, kiedy zdecydujemy się na zabieg renowacyjny naszej posadzki, musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie usunięcie wszystkich mebli z podłogi. Tego typu działania są dość kłopotliwe szczególnie w mieszkanie w bloku, ale uważa się je za koniecznie. Oczywiście elementy zabudowy stałej możemy pozostawić. Ponadto powinniśmy pozbyć się firanek, obrazów, czy innych cech oraz do innych elementów ze ścian, dzięki czemu w późniejszym etapie ograniczymy sprzątanie.

Należy pamiętać również o tym, że cyklinowanie podłogi etapami nie wchodzi w grę. Cała posadzka powinna zostać opróżniona z różnych mebli i przygotowana do dalszych prac renowacyjnych.

Konieczny będzie również demontaż listew przypodłogowych, które również możemy odnowić, albo w tym wypadku zdecydować się na zakup nowych rozwiązań.

Podsumowanie

Bez wątpienia wiele osób uważa, że zabieg cyklinowania naszej drewnianej posadzki jest na tyle czasochłonny i skomplikowany, iż inwestowanie w tego typu czynności nie jest rozsądne. Jednak aktualnie możemy liczyć się z tym, że cały proces w średniej wielkości mieszkaniu zajmie około dwóch lub trzech dni, a my będziemy mogli cieszyć się piękną posadzką przez kolejne długie lata.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prawa autorskie do zdjęć i/lub treści