Kończący się sezon zimowy to idealny czas na rozmyślanie zarówno o rozpoczęciu prac ogrodowych, jak i urządzaniu przydomowych terenów. Kiedy na zewnątrz zaczną pojawiać się wyższe temperatury, większość osób będzie marzyła o popołudniowej kawie w zielonym, osłonecznionym ogrodzie. Idealnym miejscem do odpoczynku w takiej przestrzeni jest altana ogrodowa. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę w trakcie jej wyboru.

Altana ogrodowa – dlaczego warto ją mieć?

Altana ogrodowa to drewniana konstrukcja, która sprawdza się zarówno u osób, które cenią sobie odpoczynek w pojedynkę, jak i miłośników spędzania czasu z przyjaciółmi i rodziną podczas przyjęć okolicznościowych. Jest to element aranżacyjny, umieszczany w przydomowych terenach, tworzący uniwersalną przestrzeń do wykorzystania wedle własnych preferencji. Konstrukcja jest najczęściej drewniana i składa się z czterech słupów oraz umieszczonego na nich zadaszenia. Odpowiednio zaaranżowana i zaprojektowana altana ogrodowa potrafi stworzyć idealne miejsce do przesiadywania w trakcie wiosennych czy letnich dni. Decydując się na jej postawienie w ogrodzie, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka kwestii, przyczyniających się do zadowolenia z zakupu. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • rozmiar,
  • formę,
  • wygląd,
  • jakość wykonania,
  • dodatkowe urozmaicenia. 

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze altany ogrodowej?

Podczas wybierania altany ogrodowej warto dokładnie przyjrzeć się niektórym parametrom, decydującym o tym, jaki będzie ostateczny wygląd konstrukcji. Należy pamiętać o tym, aby całość dostosować do indywidualnych preferencji, gustu, a także potrzeb danego terenu ogrodowego. 

Rozmiar altany

Rozmiar altany ogrodowej ma wpływ na to, jak prezentować się będzie cały ogród. W przypadku, gdy dysponuje się niewielkim terenem, warto wybierać mniejsze konstrukcje, cechujące się subtelnością. Niewielka altanka sprawia, że ogród będzie prezentować się zgrabnie, a domownicy mimo wszystko zyskają atrakcyjną przestrzeń do wspólnego odpoczynku. Zbyt masywna konstrukcja mogłaby tworzyć wrażenie przesytu. Taka budowla znacznie lepiej sprawdza się na terenach dużych. Istnieją nawet modele, do których dołączone są specjalne pomieszczenia, gdzie możliwe jest np. przechowywanie narzędzi i sprzętów ogrodowych czy przesiadywanie w trakcie niższych temperatur. 

Decydując się na duże altany, powyżej 35 m2, należy pamiętać o uzyskaniu specjalnego pozwolenia. Tak spore budowle wymagają bowiem zgody na ich postawienie. Warto również wiedzieć, że na terenie, którego wielkość jest równa bądź mniejsza 500 m2, możliwe jest umieszczenie tylko dwóch tego rodzaju elementów. 

Rodzaj zabudowy drewnianej konstrukcji

Na rynku dostępne są dwa rodzaje drewnianych konstrukcji pod względem rodzaju zabudowy. Wyróżnia się bowiem altany otwarte, jak i zamknięte. Wybór ostatecznej formy powinien być uzależniony od wymagań domowników. Konstrukcje otwarte sprawdzają się wręcz idealnie w małych terenach. Nie posiadają one ścian bocznych, co umożliwia dostęp do wnętrza z każdej strony. Mankamentem jest to, że można z nich korzystać jedynie w trakcie ciepłych dni, ponieważ nie zapewniają tak dobrego zabezpieczenia przed chłodnym wiatrem, czy opadami. Alternatywą są altany zamknięte, do których wejście znajduje się tylko z jednej strony. Świetnie sprawdzają się w każdych warunkach pogodowych. 

Ogólny wygląd altanki ogrodowej

W wyborze altany ogrodowej niezwykle ważna jest jej funkcjonalność. Niemałe znaczenie ma jednak również jej ogólny wygląd. To, jak zaprojektowana jest drewniana konstrukcja, wpływa na jakość całego ogrodu. Zazwyczaj osoby, które posiadają przestrzenie przydomowe, chcą, aby ich aranżacja zachwycała oko, każdego, kto spędza w nich czas. Najlepiej sprawdzają się altany drewniane. Surowiec ten komponuje się idealnie z roślinnością ogrodową, a dodatkowo jest bardzo wytrzymały i trwały. Ci, którzy marzą o tym, aby nieco urozmaicić swoje konstrukcje mogą podjąć się zakupu kolorowej altany, np. w barwie białej, szarej czy zielonej. Producentem, który umożliwia szeroki wybór wysokiej jakości drewnianych konstrukcji jest Kempar