Wykonanie bezpiecznej instalacji elektrycznej wymaga specjalistycznej wiedzy. Jest intensywnie eksploatowana, więc niezbędne jest użycie najwyższej jakości komponentów, odpowiednie zaprojektowanie oraz prawidłowe podłączenie. Spełnienie tych warunków to mniejsze ryzyko pożarów czy porażenia prądem domowników. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu instalacji elektrycznej.

Zadbaj o odpowiednie komponenty

Aby instalacja elektryczna była bezpieczna powinna być wykonana przez profesjonalnego elektryka z odpowiednimi uprawnieniami, ponieważ wymaga użycia specjalistycznych zabezpieczeń chroniących przed przeciążeniami, przepięciami czy pożarem. Takimi komponentami są między innymi wyłączniki nadprądowe i różnicowoprądowe. Pierwsze chronią obwody przed zwarciami, a drugie odłączają instalację w przypadku uszkodzenia. Istotne są także rozłączniki izolacyjne, dzięki którym można odłączyć cały układ lub jego część w momencie awarii czy remontu. Wysokiej jakości aparaturę modułową, którą można montować na dedykowanej szynie DIN znajdziesz tutaj: https://sklep.remiks.com.pl/aparatura-modulowa. Komponenty powinny się znaleźć w rozdzielnicy, która zabezpiecza urządzenia, porządkuje obwody i pośredniczy w przepływie prądu między zewnętrzną siecią a instalacją domową. Zadbaj także o odpowiednio dobrane przewody elektryczne oraz prawidłowo wykonane uziemienie. Wszystkie niezbędne elementy znajdziesz tutaj: http://sklep.remiks.com.pl.

Modernizacja starej instalacji elektrycznej

W starszych zabudowaniach bardzo często instalacja elektryczna nie jest przystosowana do obecnego obciążenia, co powoduje notoryczne awarie. Najczęstszym problemem są wyskakujące bezpieczniki. Coraz większa liczba urządzeń zasilana prądem wymaga by obwody były odpowiednio zabezpieczone. Powstaje więc poważne zagrożenie spięciami i pożarami dla mieszkańców. Niekiedy zdarza się, że instalacja jest nieprawidłowo rozplanowana do lokalizacji lodówki, telewizora czy pralki. W tych dwóch przypadkach wskazana jest modernizacja obwodów. Nie warto oszczędzać na wykonaniu nowej instalacji elektrycznej. Zadbaj o najlepsze urządzenia i okablowanie, które zagwarantuje bezpieczeństwo oraz zatrudnij profesjonalistę, który będzie działał zgodnie z przepisami prawa i normami zwyczajowymi.

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej zależy także od poczynań domowników. Obsługa wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego nigdy nie podejmuj się samodzielnej naprawy obwodów. Pamiętaj, by odpowiednio korzystać z urządzeń elektrycznych, zgodnie z ich przeznaczeniem. Dzięki temu nie stworzysz ryzyka dla zdrowia a nawet życia mieszkańców.