Kocioł na pellet to nowoczesne, ekologiczne urządzenie na biomasę. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez klientów?

Zautomatyzowane kotły na pellet to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów kotłów na biomasę. Przemawia za tym szereg zalet.

Kocioł pelletowy. Kiedy i dlaczego warto go wybrać?

Przede wszystkim kotły na pellet to idealne rozwiązanie, gdy budynek nie ma dostępu do sieci gazowej. Kotły te są dużo bardziej ekologiczne niż tradycyjne piece węglowe, ponieważ gwarantują niską emisję substancji smolistych, a także wykorzystują do spalania odnawialne źródło energii, czyli OZE. Pellet to sprasowane pod wysokim ciśnieniem zrębki i wióry drzewne w postaci wygodnego w użytkowaniu, niebrudzącego granulatu.

Kocioł pelletowy to także świetne rozwiązanie gdy nie mamy dużo miejsca w kotłowni. Urządzenie zajmuje stosukowo niewiele miejsca zwłaszcza gdy porównamy je z innymi urządzeniami o podobnej mocy grzewczej i zwłaszcza wtedy, gdy zasobnik umieścimy nad wymiennikiem.

Wreszcie, niewątpliwą zaletą urządzenia jest wygoda użytkowania. Kocioł na pellet jest w dużej mierze zautomatyzowany dzięki czemu jego obsługa sprowadza się niemal wyłącznie do dosypywania paliwa raz na kilka dni. Więcej informacji na temat kotłów pelletowych znajdziesz na www.defro.pl/kotły-pelletowe.

Argumentem, który przemawia za zakupem tego urządzenia jest też bez wątpienia możliwość uzyskania sporego dofinansowania na jego zakup. Przy wymianie starego pieca węglowego na kocioł pelletowy możemy otrzymać aż do 9 tys. zł dofinansowania!

Zasada działania kotła na pellet

Sercem kotła pelletowego jest palnik. Wyposażony jest on w grzałkę elektryczną umożliwiającą automatyczne rozpalanie paliwa. Dzięki temu nie musimy robić tego ręcznie. Paliwo jest dawkowane na ruszt palnika za pomocą podajnika paliwa, - bez konieczności absorbowania naszej energii i czasu. Na ruszcie paliwo jest spalane z udziałem powietrza dostarczanego przez wentylator.. Gdy temperatura wody w obiegu osiągnie zadaną wartość wówczas kocioł przechodzi w tryb wygaszania, a następnie postoju.. Gdy temperatura spadnie – kocioł włącza się automatycznie ponownie. Wiele kotłów na pellet posiada także funkcje automatycznego czyszczenia palnika i usuwania popiołu do popielnika. Nic dziwnego, że te komfortowe w użytkowaniu kotły wypierają nieekologiczne, wymagające stałego nadzoru węglowe piece zasypowe!