Odpowiednio dobrane oświetlenie to gwarancja satysfakcji z użytkowania pomieszczenia na co dzień. Podpowiemy Ci dziś, na co zwrócić uwagę, wybierając oprawy oświetleniowe do domu, aby jak najlepiej odgrywały swoją rolę.

Czym są oprawy oświetleniowe?

Oprawy oświetleniowe to urządzenia, których zadaniem jest rozsyłanie i filtrowanie światła. W zależności od ich budowy rozpraszają lub kierunkują jego strumień. Pełnią także funkcję ochronną dla źródła światła, aby nie uległo mechanicznemu uszkodzeniu. Ponadto wyposażone są w elementy, które pozwalają na przymocowanie lampy do sufitu i instalacji elektrycznej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oprawy oświetleniowe?

Podstawową kwestią podczas wyboru opraw oświetleniowych jest bezpieczeństwo. Lampy powinny być skonstruowane w taki sposób, aby zapobiegać porażeniu prądem podczas przypadkowego dotknięcia. Dlatego też, decydując się na zakup nowego oświetlenia do domu, wybieraj sprawdzonych i zaufanych dystrybutorów, takich jak np. specjalistyczny e-sklep Raz Dwa Trzy Dom. Starannie wyselekcjonowany asortyment to gwarancja, że produkt posłuży Ci na długo i nie zagrozi Twojemu zdrowiu podczas codziennego użytkowania.

Poziom wilgotności pomieszczenia

Kolejnym istotnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest przeznaczenie lampy. Jeśli poszukujesz urządzenia do wilgotnego pomieszczenia, takiego jak łazienka, kuchnia lub oprawy oświetleniowej zewnętrznej, sprawdź, jaką ma klasę szczelności. Wskaźnik IP określa stopień ochrony przed zalaniem, a także odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak np. kurz. Szukając lampy do zamontowania w miejscach zagrożonych rozbryzgami wody, wybierz IP rzędu 65.

Przeznaczenie oprawy oświetleniowej

Oprawa oświetleniowa sufitowa LED może służyć jako główne lub punktowe źródło światła. Lampy przeznaczone do umieszczenia w centralnym miejscu pomieszczenia składają się z jednego lub kilku źródeł światła. Dopasuj je do wielkości pokoju, a także jego wystroju. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na długość oprawy, zwłaszcza jeśli sufit zawieszony jest nisko.

Oprawy stropowe zamontujesz bezpośrednio w suficie podwieszanym. Estetyczne i praktyczne, doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego przeznaczenia. Równomiernie rozmieszczone na suficie wyeliminują konieczność montowania centralnego oświetlenia. Mogą także służyć jako jego uzupełnienie, pozwalając na doświetlenie wybranych stref.

Wybierając oprawy oświetleniowe, kieruj się względami bezpieczeństwa i charakterem pomieszczenia. Pamiętaj o tym, żeby zawsze używać ich zgodnie z przeznaczeniem, a posłużą Ci na długo i doskonale spełnią swoje zadanie.