Ograniczenie funkcji grzejnika wyłącznie do grzania to już przeszłość. Dziś tego typu elementy wyposażenia mają również dobrze się prezentować i umożliwiać suszenie ręczników. Wydajne ogrzewanie jest absolutną koniecznością w łazience, ze względu na wysoką wilgotność jaka panuje w tym miejscu. Dzięki temu, unikniemy grzybów i pleśni, które często pojawiają się na ścianach w pokojach bez ogrzewania i odpowiedniej wentylacji.

Grzejnik dekoracyjny łazienkowy przyda się nawet gdy zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe. Pozwoli on bowiem na dokładne wysuszenie ręczników, minimalizując w ten sposób ryzyko pojawienia się na nich nieprzyjemnego, stęchłego zapachu. O czym warto pamiętać wybierając model do łazienki i na co zwrócić uwagę?

Grzejniki pionowe czy poziome?

Rozwiązaniem, z którym najczęściej można się spotkać są drabinki, czyli wersje pionowe. Ich popularność wynika przede wszystkim z praktycznego charakteru. Na szczebelkach można wygodnie zawiesić ręcznik, szmatki, skarpetki oraz bieliznę. Takie wersje znakomicie sprawdzają się w niewielkich łazienkach, gdzie ilość wolnej przestrzeni na ścianie jest raczej niezbyt duża. Tego typu egzemplarze są cienkie i mogą mieć różną wysokość, co pozwala na stosunkowo łatwe dopasowanie do pomieszczenia. Kolejną opcją jest możliwość zawieszenia różnego rodzaju wieszaków lub koszyków. Grzejnik dekoracyjny łazienkowy posłuży w takim przypadku jako dodatkowe miejsce do przechowywania przyborów kosmetycznych, myjek lub dowolnych innych drobiazgów. Oczywiście takich, którym nie zaszkodzi wysoka temperatura.

Drugą popularną opcją są grzejniki poziome. Najczęściej montuje się je pod oknem lub poniżej wiszących szafek, czyli wszędzie tam gdzie nie ma możliwości zainstalowania wersji pionowej. Znajdują one zastosowanie także w większych łazienkach, gdzie nie trzeba walczyć o każdy dodatkowy centymetr. Poziomy grzejnik dekoracyjny łazienkowy zajmuje nieco więcej miejsca niż drabinka.

Na co zwrócić uwagę, wybierając grzejnik?

Pierwszą kwestią, która ma istotne znaczenie z praktycznego punktu widzenia jest moc grzejnika. Przyjmuje się, że temperatura w łazience powinna wynosić około 24 stopni Celsjusza. Jeśli przygotowujemy się do remontu, odpowiednią moc pomoże nam wybrać instalator, gdyż wpływa na nią wiele kwestii, w tym wysokość pomieszczenia, jego lokalizacja oraz wielkość okna. Na rynku dostępne są modele, których wydajność mieści się w zakresie od 250 do 2000 W.

Większość osób wybiera grzejnik dekoracyjny łazienkowy na podstawie tego czy pasuje on do ogólnego wystroju wnętrza. Dużą popularnością cieszą się modele w minimalistycznym stylu, które można z powodzeniem umieścić w nowoczesnych łazienkach, industrialnych oraz w skandynawskim wydaniu. Grzejniki występują w ogromnej liczbie kolorów, dzięki czemu mogą z powodzeniem stać się główną dekoracją.

Ciekawą możliwością jest doposażenie grzejników wodnych w grzałkę elektryczną. Jej zadaniem jest utrzymywanie pożądanej temperatury, co jest możliwe dzięki obecności czujnika. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza poza sezonem grzewczym. Decydując się na nie, należy zakupić grzałkę, której moc jest niższa niż moc grzejnika.